Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFW: Polska gospodarka zwolni

0
Podziel się:

Szef misji Międzynarodowego Fundusz Walutowego uważa, że w tym roku wzrost gospodarczy w Polsce sięgnie poziomu 5 proc.

MFW: Polska gospodarka zwolni
(PAP/Andrzej Grygiel)

"Ta prognoza uwzględnia ewentualny wpływ kryzysu na rynku amerykańskim" - powiedział Paul Thomson i podkreślił, że dla zachowania obecnego tempa wzrostu gospodarczego istotna jest przede wszystkim poprawa sytuacji na rynku pracy.

"Wzrost płac realnych przekroczył tempo wzrostu wydajności, co spowodowało presję na ceny. Dotąd opłacało się zmniejszać marże, istnieje jednak granica i obawiam się, że taki wzrost płac powyżej produktywności może przynieść silne efekty uboczne" - powiedział Thomson.

Szef misji MFW odkreślił, że aby ożywienie nie zostało zatrzymane przez brak siły roboczej, należy przyspieszyć reformy strukturalne. Chodzi głównie o aktywizację zawodową ludności, szczególnie osoby powyżej 50-go roku życia.

"Główne reformy powinny dotyczyć systemu wcześniejszych rent i emerytur, potrzebne jest dalsze ograniczanie klina podatkowego dla pracowników o niższych dochodach oraz reforma KRUS" - powiedział Thomson. "Stopniowa, ale widoczna poprawa w tych segmentach będzie sprzyjała wzrostowi podaży siły roboczej" - dodał.

Zacieśnianie polityki pieniężnej uzasadnione

"Rosnące napięcia na rynku pracy oraz wynikające z tego zagrożenia powodują, że kontynuacja procesu zacieśniania polityki pieniężnej jest uzasadniona" - powiedział Thomson.

Dodał, że w przyszłości czynniki zewnętrzne, jak również napięcia na krajowym rynku pracy, mogą być silniejsze niż wynika z obecnych przewidywań. "Naszym zdaniem, konieczne jest ostrożne zacieśnianie polityki pieniężnej, jednak powinno to odbywać się w korelacji z działaniami innych banków centralnych, w szczególności Europejskiego Banku Centralnego" - powiedział szef misji.

| W 2007 roku RPP czterokrotnie - w kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz w listopadzie - podnosiła stopy procentowe, za każdym razem o 25 pb do 5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Analitycy oczekują podwyżki w styczniu i kolejnej w lutym lub marcu. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)