*Międzynarodowy Fundusz Walutowy prowadzi z władzami Białorusi rozmowy na temat nowego programu kredytowego dla tego kraju w 2010 r. - oświadczył w Mińsku dyrektor departamentu europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW)Marek Belka. *
_ - Jest możliwość uzgodnienia kolejnego programu. Zależy to jednak od działań i zamierzeń białoruskiego kierownictwa, a także od sytuacji w kraju i poza jego granicami _ - cytują Belkę białoruskie media.
Niezależny portal AFN informuje, że rozmowy na temat zwiększenia linii kredytowej zainicjowała strona białoruska, do czego zmusiły ją _ żałosne perspektywy gospodarki białoruskiej _. _ Nowy program kredytowy oznacza nowe sumy kredytów, możliwość prolongacji spłaty (rat) kredytów już udzielonych przez fundusz, a także nowe warunki kredytowania _ - pisze białoruski portal.
Jak dodaje AFN, Belka odmówił ujawniania jakichkolwiek szczegółów nowego programu dla Białorusi. _ Jest jeszcze za wcześnie: znajdujemy się w samym środku realizacji pierwszego programu _ - cytuje go portal.
Zadaniem obecnej misji MFW na Białorusi jest sporządzenie drugiego przeglądu realizacji zawartego w styczniu br. porozumienia o kredycie stand-by w wysokości około 2,46 mld dolarów na program reform gospodarczych. Pierwszą transzę 788 mln dolarów Fundusz przekazał do Mińska w styczniu.
Pod koniec czerwca Rada Dyrektorów MFW przeprowadziła pierwszy przegląd wypełniania przez Białoruś warunków udzielenia kredytu. Zatwierdzono wtedy przekazanie kolejnej transzy w wysokości 679,2 mln dolarów, co zwiększyło łączną wypłaconą kwotę do blisko 1,5 mld dolarów. Jednocześnie górny pułap dostępnej dla Mińska pomocy finansowej MFW podniesiono o 1 mld dolarów, do około 3,5 mld dolarów - co odpowiada 7 proc. produktu krajowego brutto Białorusi.
Belka powiedział także dziennikarzom w Mińsku, że MFW popiera obecną politykę kursową Banku Państwowego Białorusi i nie widzi konieczności dewaluacji białoruskiego rubla. _ Funkcjonujący system wyznaczania kursu jest prawidłowy _ - podkreślił Belka. Jak dodał, system ten zapewnia także _ pewną ograniczoną, niezbędna elastyczność _. _ Mówiąc wprost: żadnej dewaluacji. Przynajmniej w przewidywalnej przyszłości _ - dodał.