Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MFW: Świat coraz lepiej radzi sobie z kryzysem

0
Podziel się

Fundusz podniósł prognozę wzrostu na świecie w 2010 roku; szczególnie zyskały USA i Chiny.

MFW: Świat coraz lepiej radzi sobie z kryzysem
(PAP/EPA)
bEhnXhhN

Światowa gospodarka wraca do formy szybciej, niż się spodziewano, ale kryzys zadłużenia w Europie może powstrzymać ten trend - ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy. *Problemy Europy _ mogą się przenieść na inne regiony _ - mówi Jose Vinals (na zdjęciu) z MFW.*

MFW podniósł swą prognozę wzrostu na świecie w 2010 roku z 4,1 proc. w kwietniu do 4,6 proc., zwiększając zwłaszcza przewidywane wyniki USA i Chin.

Prognoza MFW światowego wzrostu na 2011 rok nadal wynosi 4,3 proc., czyli mniej niż w bieżącym roku.
W swym wydawanym co kwartał raporcie World Economic Outlook MFW ostrzega jednak, że _ gwałtownie wzrosły zagrożenia _, a Europa musi szybko rozwiązać problem zadłużenia i przywrócić zaufanie do swoich banków.

bEhnXhhP

Problemy Europy _ mogą się przenieść na inne regiony i zahamować światową poprawę koniunktury _ - oświadczył dyrektor departamentu rynków monetarnych i kapitałowych MFW Jose Vinals na konferencji prasowej w Hongkongu._ - Potrzebne są dalsze wiarygodne działania i zdecydowana polityka w celu wznowienia postępów w sferze stabilizacji finansowej i utrzymania poprawy koniunktury gospodarczej _ - oznajmił Vinals.

Zagrożenia ograniczają się na razie do rynków finansowych oraz innych sfer ustabilizowanych na wysokim szczeblu w maju - twierdzi MFW. Jak dodał Fundusz, produkcja przemysłowa i handel odnotowały dwucyfrowy wzrost, nastąpił skromny, ale miarowy wzrost gospodarek rozwijających się i silny wzrost gospodarek wschodzących.

_ - Liczby dotyczące działalności gospodarczej okazały się mocne, mocniejsze, niż przewidywaliśmy _ - powiedział dyrektor departamentu badawczego MFW Olivier Blanchard.

MFW podniósł prognozę tegorocznego wzrostu dla USA z 2,7 proc. w kwietniu do 3,3 proc. Prognoza dla państw Unii Europejskiej pozostała niezmieniona na poziomie 1 proc. Fundusz ostrzegł przy tym, że słabość Europy _ może odbić się na Azji zarówno poprzez handel, jak i finanse _.

bEhnXhiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)