Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MFW wie, o ile będzie rósł polski PKB

0
Podziel się:

W średnim terminie polska gospodarka będzie rosła w tempie około 4 proc.

MFW wie, o ile będzie rósł polski PKB
(Endostock/Dreamstime.com)

W średnim terminie polska gospodarka będzie rosła w tempie około 4 proc. - oceniają ekonomiści MFW w raporcie załączonym do decyzji o wydłużeniu do dwóch lat elastycznej linii kredytowej i podniesieniu dostępnych środków do około 30 mld dolarów.

_ Przewiduje się, że wzrost gospodarczy w 2011 r. będzie nieznacznie niższy niż w 2010 r., a następnie ustabilizuje się na poziomie blisko 4 proc. w latach 2012-2013. W średnioterminowej perspektywie gospodarka powinna rozwijać się w blisko 4 proc. tempie _ - napisano w raporcie MFW.

_ Wzrost gospodarczy powinien utrzymać się w dużej mierze dzięki popytowi krajowemu, wspieranemu przez wzrost inwestycji publicznych finansowanych przez UE, ożywieniu akcji kredytowej oraz poprawie rentowności przedsiębiorstw prywatnych, które zwiększą inwestycje _ - dodano.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;przeszacowal;tegoroczny;wzrost;pkb,20,0,750612.html) Rząd przeszacował tegoroczny wzrost PKB

Zdaniem ekonomistów MFW słabszy może być wzrost konsumpcji prywatnej za sprawą podwyżek stawek podatku VAT oraz przewidywanego umiarkowanego wzrostu zatrudnienia._ _

_ - Wzrost konsumpcji publicznej będzie także powolny, za sprawą ograniczenia wzrostu wydatków budżetowych oraz zamrożenia płac w sferze publicznej _ - napisano w raporcie.

Eksperci fundusz uważają także, że za sprawą umiarkowanego wzrostu PKB u kluczowych partnerów handlowych Polski, wkład eksportu netto do PKB spadnie, a deficyt na rachunku obrotów bieżących stopniowo rozszerzy się do około 3,5 proc. PKB.

MFW oczekuje także w najbliższych latach poprawy sytuacji na rynku pracy oraz wzrostu inflacji do poziomu bliskiego górnemu pasmu odchyleń od celu inflacyjnego NBP.

Wśród głównych ryzyk dla wolniejszego rozwoju gospodarczego niż w prognozach, eksperci MFW wymieniają podwyższoną niepewność co do warunków finansowania zewnętrznego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t80978.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/swiatowa;gospodarka;w;gore;ale;wolno,161,0,752801.html) Światowa gospodarka w górę, ale wolno Bank Światowy nie obawia się recesji, jednak ostrzega przed zagrożeniami dla gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t128668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bezrobocie;ponizej;10;procent;na;koniec;roku,34,0,751906.html) Bezrobocie poniżej 10 procent na koniec roku Taki scenariusz jest możliwy pod warunkiem, że wzrost gospodarczy przekroczy 3,5 procent.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)