Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MG wspomaga rozwój wolnego rynku gazu

0
Podziel się:

Ministerstwo gospodarki opublikowało nowe rozporządzenie w sprawie
szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi.

MG wspomaga rozwój wolnego rynku gazu
(http://www.gaz-system.pl)

Ministerstwo gospodarki opublikowało nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi. Zawarte w nim zapisy w pełni rozdzielają usługi przesyłu i dystrybucji od obrotu tym surowcem.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki jest podstawą do ustalania przez Urząd Regulacji Energetyki taryf, obowiązujących w obrocie gazem. Dokument zawiera szereg rozwiązań, które mają wspomóc rozwój wolnego rynku gazu w Polsce, m.in. przez zdefiniowanie pojęć używanych w giełdowym handlu gazem, jak punkt wirtualny, umowa krótkoterminowa, usługi dystrybucji zwrotnej i przesyłania zwrotnego oraz wirtualnej dystrybucji zwrotnej i wirtualnego przesyłania zwrotnego.

Zasady ustalania taryf zostały opisane oddzielnie dla usług przesyłania gazu, dystrybucji, obrotu, magazynowania oraz regazyfikacji lub skraplania. Natomiast świadczący usługi kompleksowe mają ustalać taryfę na podstawie własnych usług oraz wskazać taryfę przedsiębiorstwa zajmującego się przesyłem lub dystrybucją. Koszty przesyłania, dystrybucji, magazynowania, skraplania i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego będą kalkulowane oddzielnie i w inny sposób niż koszty obrotu gazem.

Rozporządzenie stwierdza, że w przypadku nowo tworzonych przedsiębiorstw energetycznych lub podejmowania przez istniejące przedsiębiorstwa energetyczne nowego rodzaju działalności w zakresie dostarczania paliw gazowych wysokość cen i stawek opłat kalkuluje się na podstawie planowanych kosztów i wielkości sprzedaży dla pierwszego roku prowadzenia nowej działalności gospodarczej. W kalkulacji mogą być uwzględniane analizy porównawcze.

Nowe rozporządzenie taryfowe MG od dawna było wymieniane w kontekście liberalizacji rynku gazu w Polsce. Duże znaczenie dla rozwoju rynku ma zdefiniowanie punktu wirtualnego odbioru gazu, co m.in. umożliwia wprowadzanie nowych instrumentów obrotu na giełdowy rynek gazu. Prezes URE Marek Woszczyk wielokrotnie podkreślał, że rozporządzenie wprowadzi nowy ład regulacyjny na rynku gazu, przede wszystkim oddzieli obrót towarem od usługi sieciowej.

Komisja Europejska skierowała już do Trybunału Sprawiedliwości UE pozwy, dotyczące nierealizowania przez Polskę dyrektywy gazowej w zakresie unboundlingu, czyli prawnego oddzielenia działalności dystrybucyjnej od działalności handlowej. Żądania KE realizuje nowelizacja Prawa Energetycznego, natomiast rozporządzenie jest dla Prezesa URE podstawą prawną do zatwierdzania taryf, będących już praktyczną realizacją rozdziału przesyłu od obrotu towarem. Rozporządzenie, opublikowane z datą 17 lipca, wchodzi w życie 7 dni po ogłoszeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Koncesje na poszukiwania w Polsce, legalne? Komisja Europejska bada obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. prawo geologiczne i górnicze, które reguluje udzielanie koncesji na poszukiwanie ropy i gazu.
Polskich łupków znacznie mniej niż oceniano Odwierty jak na razie nie spełniły wysokich początkowych oczekiwań przemysłu.
W Brukseli bitwa o łupki. Będzie rozwiązanie? Ministerstwo Środowiska skrytykowało propozycję komisji Parlamentu Europejskiego dot. warunków wydobycia gazu z łupków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)