Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miedwiediew już ustawia swój przyszły rząd

0
Podziel się:

Władysław Surkow, architekt putinowskiej partii Jedna Rosja uważany za szarą eminencję Kremla, został wicepremierem.

Miedwiediew już ustawia swój przyszły rząd
(ec.europa.eu)

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew (na zdjęciu) mianował Władysława Surkowa - dotychczasowego wiceszefa swojej administracji - wicepremierem. To kolejna roszada na szczytach władzy w Rosji po niedawnych wyborach parlamentarnych i przed wyborami prezydenckimi.

Portal internetowy _ Gazieta.Ru _ twierdzi, że wraz z nominacją Surkowa na stanowisko wicepremiera Dmitrij Miedwiediew zaczyna formować nowy rząd. Przewiduje się, że po wyborach prezydenckich, które odbędą się w marcu, Miedwiediew zajmie stanowisko premiera.

47-letni Surkow, uważany za szarą eminencję Kremla, jest najbardziej wpływowym Czeczenem w Rosji. Znalazł się w administracji prezydenta pod koniec kadencji Borysa Jelcyna.

Jest on autorem pojęcia _ suwerenna demokracja _, określającego budowany przez prezydenta Władimira Putina ustrój oparty na fasadowej demokracji. Uważa się go za architekta putinowskiej partii Jedna Rosja i inicjatora prokremlowskiego ruchu młodzieżowego _ Nasi _.

Surkow nigdy nie ukrywał podziwu dla Putina. W lipcu media obiegła jego wypowiedź podczas pobytu w Czeczenii: _ Uważam, że Putin jest człowiekiem, którego Bóg i los zesłali Rosji, gdy przeżywała trudny okres _.

W 2008 roku, gdy Putina na urzędzie prezydenckim zastąpił Dmitrij Miedwiediew, Surkow pozostał na stanowisku.

- _ On jest władzy niezbędny _ - mówił pod koniec listopada Gleb Pawłowski, dawny doradca polityczny Kremla, który popadł w niełaskę.

Były szef partii Słuszna Sprawa, oligarcha Michaił Prochorow, oskarżył Surkowa we wrześniu, że stoi za _ wrogim przejęciem _ jego ugrupowania, nazywając go _ głównym marionetkarzem procesu politycznego _ w Rosji. Słuszna Sprawa z nadania Kremla ma odgrywać rolę liberalnej opozycji wobec Jednej Rosji.

- _ Surkow od dawna kieruje się własnymi pobudkami. Zajmuje się systemową dezinformacją, w tym najwyższego kierownictwa kraju. Dopóki Surkow zajmuje stanowisko zastępcy szefa prezydenckiej administracji i nadzoruje w niej pion polityki wewnętrznej, nie da się u nas uprawiać normalnej polityki _ - oznajmił Prochorow na konferencji prasowej w Moskwie.

W przypadku, gdy wybory prezydenckie wygra - zgodnie z przewidywaniami - obecny premier Władimir Putin, będzie on miał już swoich dotychczasowych bliskich współpracowników na najważniejszych stanowiskach na Kremlu.

Obserwatorzy zwrócili uwagę, że dotychczasowy szef kancelarii premiera Wiaczesław Wołodin został już mianowany na stanowisko zastępcy szefa administracji prezydenta. Z kolei Siergiej Iwanow - dotychczasowy wicepremier i bliski współpracownik Putina objął stanowisko szefa administracji prezydenta.

O sytuacji politycznej w Rosji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;w;rosji;coraz;silniejsza;bloger;rzuca;wyzwanie;putinowi,113,0,997233.html) Znany bloger rzuca wyzwanie Putinowi Kreml zapowiada uproszczenie procedur rejestracji partii politycznych. Eksperci oczekują pojawienia się kilkudziesięciu nowych ugrupowań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t111169.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/demonstracje;o;wolne;wybory;w;rosji,88,0,996440.html) Człowiek Putina ostrzega: Rosji grozi rewolucja W demonstracji, zwołanej przez opozycję mogło uczestniczyć nawet 120 tys. osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protesty;w;rosji;putin;gani;opozycje,162,0,997282.html) Przezroczyste urny gwarancją demokracji? Wybory do Dumy Państwowej dobiegły końca i ich rewizja nie może być przedmiotem dyskusji - oświadczył premier.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)