Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miedwiediew o rozbudowie Gazociągu Północnego

0
Podziel się:

- Warunkiem dalszej rozbudowy Gazociągu Północnego jest zapotrzebowanie na gaz ze strony potencjalnych klientów - oświadczył.

Miedwiediew o rozbudowie Gazociągu Północnego
(ec.europa.eu)
bEKnOYRN

_ - Warunkiem dalszej rozbudowy Gazociągu Północnego jest zapotrzebowanie na gaz ze strony potencjalnych klientów oraz przestrzeganie standardów ekologicznych _- oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew występując na forum Baltic Sea Action w Petersburgu.

- _ Pierwszy warunek to gospodarka, czyli zapotrzebowanie i klienci gotowi do kupowania gazu. Mogą to być nasi tradycyjni partnerzy, tacy jak Niemcy, a także inne państwa - Holandia, Wielka Brytania _ - powiedział Miedwiediew, cytowany przez agencję Rosbałt.

Szef rządu rosyjskiego podkreślił, że kolejne nitki gazociągu mogą powstawać wyłącznie _ przy ścisłym przestrzeganiu norm ekologicznych _.

bEKnOYRP

- _ Monitoring ekologiczny morskiej części należącej do Rosji sekcji Gazociągu Północnego w roku ubiegłym, oraz wyniki z wcześniejszych dwóch lat potwierdziły, że jego wpływ na środowisko naturalne może być absolutnie minimalny, lokalny i ograniczony w czasie, bądź może go nie być wcale _ - zaznaczył Miedwiediew.

Gazociąg Północny, czyli Nord Stream, służy do przesyłania gazu z Rosji przez Morze Bałtyckie bezpośrednio do Niemiec. Liczący 1224 kilometry morski odcinek magistrali zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończy się w okolicach Greifswaldu we wschodnich Niemczech.

Pierwsza nitka Gazociągu Północnego została uruchomiona w listopadzie 2011 roku, druga - jesienią ub. roku. Każda z nich ma przepustowość 27,5 mld metrów sześć. surowca rocznie. Daje to ponad 55 mld metrów sześć. gazu w skali roku.

Gazociąg przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Oprócz Gazpromu (z 51 proc. akcji) jego udziałowcami są niemieckie koncerny E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 15,5 proc.), a także holenderska spółka Gasunie i francuski GdF (po 9 proc.).

bEKnOYRV

Gazprom podpisał już kontrakty na dostawy surowca z Nord Stream dla odbiorców w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. Rosyjski koncern rozważa teraz rozbudowę magistrali. W sierpniu ub. roku spółka Nord Stream, będąca operatorem gazociągu, zwróciła się do rządów Finlandii i Estonii o zgodę na przeprowadzenie badań dna morskiego w ich wyłącznych strefach ekonomicznych w Zatoce Fińskiej. Wcześniej Gazprom ogłosił, że zamierza podwoić przepustowość rury przez ułożenie jeszcze dwóch nitek. Jedna z nich miałaby doprowadzić magistralę do Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Memorandum w sprawie Jamału, to sprawa pezydenta - _ Gdybyśmy to my mieli decydować o sprawie, drugiej nitki Jamału przez Polskę by nie było _- podkreślił Ziobro.
Budzanowski najpierw mówi, potem myśli Polska powinna być krajem tranzytowym, budowa gazociągu przebiegającego przez Polskę byłaby korzystna, nawet gdyby z gazu nie korzystały polskie podmioty - uważa lider SLD Leszek Miller.
_ Polska może być przedmiotem rozgrywki _ Tak wicepremier Janusz Piechociński komentował swoje wczorajsze rozmowy z szefem Gazpromu w Rosji.
bEKnOYSq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)