Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miedwiediew: władze Ukrainy powinny bronić ludzi

0
Podziel się:

Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że władze Ukrainy powinny skoncentrować się na obronie ludzi, aby - jak to ujął - o te władze nie wycierano sobie nóg jak o szmatę.

Miedwiediew: władze Ukrainy powinny bronić ludzi
(ec.europa.eu)
bFfqVJRx

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oświadczył podczas posiedzenia rządu, że władze Ukrainy powinny skoncentrować się na obronie ludzi, aby - jak to ujął - _ o te władze nie wycierano sobie nóg jak o szmatę _. Władze Ukrainy zerwały osiągnięty z przedstawicielami opozycji rozejm - poinformował jeden z jej liderów Witalij Kliczko. W Kijowie od rana trwają zamieszki, zginęło kilkunastu ludzi. Najnowszy bilans starć protestujących z milicją to już dziś ponad 35 zabitych i setki rannych.

Miedwiediew oznajmił, że rząd Rosji spełni obietnice dane stronie ukraińskiej, jednak pod warunkiem, że władze Ukrainy będą miały legitymację i będą skuteczne.

_ - Będziemy kontynuować współpracę z ukraińskimi partnerami we wszystkich sferach. Będziemy się starać czynić wszystko, by spełnić obietnice, które daliśmy. Do tego niezbędne jest jednak, by partnerzy byli aktywni; by władze Ukrainy miały legitymację; by były skuteczne; by o te władze - jak o szmatę - nie wycierano sobie nóg _ - powiedział szef rządu FR, którego cytuje agencja ITAR-TASS.

bFfqVJRz

_ - Wychodzimy z założenia, że władze powinny skoncentrować się na obronie ludzi, na obronie struktur ochrony prawa, które stoją na straży interesów państwa i bronią tychże ludzi _ - dodał.

Premier podkreślił, że _ tylko w takim wypadku można rozwijać pełnowartościową współpracę gospodarczą _. Miedwiediew poprosił wszystkich członków gabinetu, by prezentowali takie stanowisko.

Od rana dochodzi w Kijowie do zamieszek między demonstrantami a siłami rządowymi. Agencja AFP informuje o 17 ofiarach śmiertelnych, a Reuters donosi o 15 zabitych. Ukraińskie meda donoszą nawet o ponad 30 ofiarach śmiertelnych. Obie strony oskarżają się o prowokacje i spowodowanie starć. Milicyjne siły specjalne Berkut zarzuciły demonstrantom wykorzystanie ostrej amunicji i wycofały się w czwartek rano z centrum Kijowa. Manifestanci zajęli opanowany jeszcze we wtorek przez Berkut Ukraiński Dom na Placu Europejskim.

Wcześniej sekretarz prasowy prezydenta FR Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja nie uchyli się od świadczenia pomocy finansowej dla Ukrainy, jednak najpierw powinna nastąpić normalizacja sytuacji w tym kraju.

bFfqVJRF

_ - Dla Kremla priorytetowe znaczenie ma uregulowanie konfliktowej sytuacji, a dopiero po tym możliwy będzie pokojowy, twórczy dialog. Przecież tam na ulicach strzelają do policjantów _ - oznajmił Pieskow.

W grudniu zeszłego roku podczas spotkania z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem w Moskwie, do którego doszło po odstąpieniu przez Ukrainę od podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się na przyznanie Kijowowi kredytu w wysokości 15 mld dolarów na ustabilizowanie gospodarki.

Ustalono wtedy także obniżenie o jedną trzecią ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy i przedłużenie terminu płatności za błękitne paliwo odebrane przez stronę ukraińską w 2013 roku.

Decyzje podjęte w wyniku grudniowych rozmów prezydentów faktycznie uratowały Ukrainę przed bankructwem. Dwaj liderzy porozumieli się wówczas nie tylko w kwestiach finansowych i energetycznych, ale także w sprawie realizacji wielu dwustronnych projektów w innych sferach, m.in. w przemyśle atomowym, lotniczym i kosmicznym.

bFfqVJRG

Jednak w końcu stycznia Kreml zadeklarował, że wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy w sferze finansowej i energetycznej dopiero po utworzeniu tam nowego rządu.

Pierwszą transzę kredytu, która wyniosła 3 mld dolarów, Ukraina otrzymała jeszcze w grudniu - strona rosyjska kupiła ukraińskie obligacje państwowe na tę kwotę. Przed końcem stycznia Kijów zamierzał wyemitować kolejny pakiet obligacji - tym razem na sumę 2 mld dolarów - jednak z powodu stanowiska Moskwy musiał się z tym wstrzymać.

W poniedziałek minister finansów Rosji Anton Siłuanow ogłosił, że jego kraj ma zamiar _ w tym tygodniu _ kupić kolejny pakiet ukraińskich obligacji na sumę 2 mld dolarów. Dzisiejsze wypowiedzi Miedwiediewa i Pieskowa zdają się dezawuować deklarację szefa resortu finansów FR.

bFfqVJSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)