Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podsumował misję w Polsce

0
Podziel się:

Wobec ryzyka w Europie i na świecie, stopy procentowe powinny maleć - uważają eksperci MFW.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podsumował misję w Polsce
(World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bFeXFHjF

Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego krytykują decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych. Zdaniem MFW, wobec ryzyka w Europie i na świecie, stopy procentowe powinny maleć. Według MFW * polityka monetarna ma wspierać rozwój gospodarczy *.

[Na zdjęciu szefowa MFW Christine Lagarde]

Misja MFW podsumowała dzisiaj swoją obecność w Polsce. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymał swoją prognozę dla Polski, zakładającą wzrost PKB o 2,6 procent.

bFeXFHjH

Według ekspertów, jeśli coś zagraża wzrostowi gospodarczemu w Polsce, to są to głównie czynniki zewnętrzne i kryzys w Europie.

- _ Nawet jeśli Polska zostanie słabiej niż inne kraje dotknięta przez eskalację kryzysu finansowego w Europie, to przez powiązania gospodarcze z Europą i tak z pewnością odczuje zawirowania _ - podsumowuje wizytę w Polsce Julie Kozak z MFW.

- _ Biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową, Polska gospodarka radzi sobie lepiej niż zakładaliśmy _ - poinformowali przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego. _ Lepsze wyniki Polski to zasługa bardzo silnych fundamentów polskiej gospodarki, odbudowy popytu krajowego oraz zarządzania makroekonomicznego _ - uznało MFW.

Eksperci MFW pozytywnie ocenili reformę emerytalną, podwyższającą wiek emerytalny do 67. roku życia. - _ W długim terminie ta zmiana będzie pozytywnie wpływać na stabilizację finansów publicznych _ - uznali. Dodali, że podniesienie wieku emerytalnego powinno też pozytywnie wpłynąć na poziom emerytur. Eksperci Funduszu odnieśli się też do wzrostu cen w Polsce. - _ Inflacja powinna stopniowo obniżać się do celu 2,5 proc. do połowy 2013 roku, z powodu spowalniającej gospodarki i umiarkowanej presji płacowej _ - poinformowali przedstawiciele MFW.

bFeXFHjN

Eksperci MFW byli w Polsce od 8 maja. Przeprowadzili konsultacje, do których Polska jest zobowiązana jako członek MFW. Celem pobytu Misji było zapoznanie się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski oraz z planami w zakresie polityki gospodarczej, fiskalnej i monetarnej.

Minister Finansów Jacek Rostowski podziękował MFW za obiektywną i bardzo pozytywną ocenę stanu polskiej gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska w MFW i Banku Światowym. Jest umowa Polska i Szwajcaria na równych prawach obejmą funkcje dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Grupie Banku Światowego.
Finansowy gigant dostanie od nas 8 mld dolarów Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Polska zdecydowała dofinansować Międzynarodowy Fundusz Walutowy kwotą 8 miliardów dolarów.
Wpadliśmy w dołek. Jest prognoza PKB Polski do 2015 r. Ministerstwo Finansów i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mają nowe szacunki.
bFeXFHki
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)