Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kuba
24.10.2011 18:35

Mieszkańcy Kuby cieszą się ze zmian ale boją wolności słowa i podróżowania

Według najnowszego raportu Freedom House, Kubańczycy są nareszcie optymistycznie nastawieni do reform gospodarczych rządu i liczą na poprawę ekonomicznej sytuacji ich kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(twicepix/CC/Flickr)

Według najnowszego raportu Freedom House, Kubańczycy są nareszcie optymistycznie nastawieni do reform gospodarczych rządu i liczą na poprawę ekonomicznej sytuacji ich kraju - pisze _ Los Angeles Times _ na stronach internetowych.

Przyjęty w kwietniu przez rząd program reform kubańskiej gospodarki spowodował _ rosnące uczucie optymizmu _ - konstatuje Freedom House. 63 proc. badanych Kubańczyków zdobywa się na _ świeży optymizm _ - pisze _ LAT _ - tyleż Kubańczyków wierzy, że reformy poprawią ich sytuację, 30 proc. uważa, że na reformach już w ciągu 12 miesięcy zyskają ich rodziny. Zimą tylko 17 proc. badanych wyrażało taki optymizm.

Jednak niektórzy Kubańczycy obawiają się konsekwencji reform i ewoluowania wyspy ku gospodarce wolnorynkowej - głosi raport Freedom House. Wśród respondentów pytanych o to, jakich zmian pragną najbardziej, najliczniejsza grupa - 28 proc. - wymieniła większą wolność słowa i możliwość podróżowania. 11 proc. najbardziej chciało podwyżki swych pensji, a pięć proc. wspomniało o zmianie rządu.

Perspektywa możliwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej - choć w ograniczonym zakresie - oraz kupowania samochodów i domów cieszy mieszkańców Kuby, którzy zaczynają wierzyć, że reformy _ zmienią ich naród _ - podaje _ LAT _, podkreślając, że wyniki tego sondażu stanowią ogromny kontrast wobec sondażu przeprowadzonego przez Freedom House pół roku wcześniej (badania do najnowszego raportu prowadzonego w czerwcu). W poprzednim sondażu optymizm wyrażało 45 proc. osób.

Wraz z optymizmem gospodarczym na Kubie rosną też oczekiwania, że poprawi się sytuacja w kwestii swobód politycznych i praw człowieka - głosi raport Freedom House._ LAT _ podkreśla, że pozyskanie niezależnych, szczerych opinii do sondażu, jaki przeprowadził Freedom House w kraju tak autorytarnym jak Kuba, było trudne i obciążone pewnym marginesem błędu. Wielu pytanych odmówiło udzielenia odpowiedzi, ale raportowi dodaje wiarygodności to, że jego wyniki zgadzają się w pełni z analizą sytuacji na wyspie przeprowadzoną przez tygodnik _ Time _ - podkreśla kalifornijski dziennik. Freedom House to niezależna organizacja typu non profit, która wedle swego statusu jest _ głosem w obronie demokracji i praw człowieka _. Siedzibą instytucji jest Waszyngton.

W kwietniu delegaci na VI Zjazd Komunistycznej Partii Kuby zatwierdzili ponad 300 projektów, m.in. liberalizujących funkcjonowanie gospodarki i wprowadzających zmiany na rynkach rolnych. W maju liczba samozatrudnionych wyniosła 326 tys., czyli dwukrotnie więcej niż przed wprowadzeniem w życie tych rozwiązań. 146 tys. rolników dostało ziemię w użytkowanie; ma się to przyczynić do zwiększenia produkcji rolnej, co jest jednym z priorytetów władz. Pod koniec roku ma być zalegalizowana sprzedaż i kupno nieruchomości.

Od 1 października Kubańczycy mogą kupować i sprzedawać samochody. Zarówno kupujący, jak i sprzedający pojazd muszą zapłacić 4-procentowy podatek od transakcji. Poprzednio Kubańczycy mogli kupować samochody w salonach bądź od osób prywatnych przed rewolucją 1959 r.

O reformach na Kubie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t126816.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/castro;albo;dokonamy;zmian;albo;utoniemy,137,0,739721.html) Castro: Albo dokonamy zmian, albo utoniemy Prezydent Kuby ostrzega przed balansowaniem nad przepaścią i wzywa do reform.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t157480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kubanczycy;po;50;latach;znow;moga;kupowac;i;sprzedawac;samochody,81,0,922193.html) Po 50 latach znów mogą kupować auta Kubański rząd oficjalnie zezwolił na to obywatelom w ramach reform ekonomicznych zapowiedzianych przez prezydenta Raula Castro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t47210.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kuba;parlament;analizuje;stan;gospodarki,138,0,884618.html) Kuba ustala tempo wprowadzania reform W obecności prezydenta Raula Castro kubański parlament rozpoczął w jedną z dwóch corocznych sesji.
Tagi: kuba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz