Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mieszkania w Polsce. Rząd ma propozycję

0
Podziel się:

Nowy program pomocy ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia. Na co będą mogli liczyć?

Mieszkania w Polsce. Rząd ma propozycję
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Program _ Mieszkanie dla Młodych _ (MDM) ma pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym - powiedział dzisiaj szef resortu transportu Sławomir Nowak.

Dzisiaj w Sejmie ma miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program _ Mieszkanie dla młodych _. Program ma pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym.

Sławomir Nowak, na wcześniejszej konferencji prasowej podkreślił, że projekt umożliwi, dzięki wsparciu rządu, budowę mieszkań także w mniejszych miejscowościach. _ - Nic nie stoi na przeszkodzie, by w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dużego dewelopera, ludzie stworzyli spółdzielnię w celu zbudowania minimum domu dwumieszkaniowego - powiedział. _

_ _

Program _ Mieszkanie dla młodych _ (MDM) ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Pomoc państwa obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 m kw. Nowak zapewnił, że program musi _ być równy, dla wszystkich taki sam _. _ - W toku prac parlamentarnych będziemy o tym rozmawiali. Raczej nie będziemy się zgadzali na budowę domków jednorodzinnych _ - powiedział.

Minister transportu poinformował, że Zbigniew Rynasiewicz (PO), który zastąpi Tadeusza Jarmuziewicza na stanowisku wiceministra transportu, ma odpowiadać za transport drogowy, autostradowy, lotniczy, a także za sprawy parlamentarne. _ - Pan Rynasiewicz jest wybitnym ekspertem, jeśli chodzi o sprawy związane z transportem, infrastrukturą. Będzie on pilnował projektów drogowych, autostradowych, również transportu lotniczego. Cieszę się bardzo, że zgodził się objąć funkcję po ministrze Jarmuziewiczu _ - podkreślił.

Zdaniem Nowaka Rynasiewicz obejmie _ sprawy i działki trudne _. _ W kilku miejscach - powiedziałbym nawet krytyczne; ale wierzę, że jego doświadczenie, zaangażowanie, wiedza, mądrość i osobista, ludzka uczciwość, a także przyzwoitość pomogą mi w prowadzeniu tych wszystkich spraw związanych z transportem drogowym, autostradowym i lotniczym _ - powiedział.

Szef resortu transportu podziękował byłemu wiceministrowi Jarmuziewiczowi za 1,5 roku _ dobrej współpracy _. Jarmuziewicz został odwołany na początku tygodnia. Pod koniec maja media donosiły o notatce sporządzonej przez pracownika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), z której wynikało, że Jarmuziewicz spotykał się nieformalnie z przedstawicielami firmy Alpine Bau i rozmawiał o budowie odcinka autostrady A1. Tymczasem pracownicy resortu mieli zakaz spotkań towarzyskich z przedstawicielami firm wykonujących inwestycje zlecone przez GDDKiA.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja ostro krytykuje rząd za MdM PO i PSL opowiedziały się za przyjęciem informacji rządu w sprawie programów wspierających rynek mieszkaniowy.
600 mln złotych na mieszkania. Kto ma szansę? W kolejnych latach pieniędzy będzie jeszcze więcej. Według rządu z nowego programu skorzysta około 36 tys. rodzin rocznie.
Kto zyska, a kto straci na dopłatach do kredytów? Sprawdź Znacznie wyższe będą ceny mieszkań kwalifikujących się do programu _ Mieszkanie dla Młodych _ od limitów z _ Rodziny na Swoim _ w gminach sąsiadujących z dużymi miastami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)