Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mieszkanie dla Młodych. Ustawa przyjęta

Młodzi otrzymają pomoc państwa na zakup pierwszego mieszkania lub domu, jednak jedynie z rynku pierwotnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAWUC/Reporter)

To założenia ustawy, za którą zagłosowało dziś 258 posłów. Przeciw było sześciu, od głosu wstrzymało się 176.

Aktualizacja 10:40

Celem projektu _ Mieszkanie dla Młodych _ (MdM), którym wczoraj zajmował się Sejm, jest wsparcie osób do 35. roku życia w zakupie pierwszego, nowego mieszkania. Ma ono polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu. W trakcie prac w komisjach, posłowie zdecydowali, by o dopłatę mogły ubiegać się osoby, które kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Mieszkanie i dom mają mieć ograniczoną powierzchnię. Dla mieszkania ma to być 85 metrów kwadratowych i 110 metrów powierzchni użytkowej dla domu.

Rodziny bezdzietne i single będą mogli dostać 10 proc. dopłaty. Rodziny lub osoby samotnie wychowujące jedno lub więcej dzieci - 15 proc., a jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu na świat przyjdzie trzecie lub kolejne dziecko, to będą mogli dostać dodatkowo 5 proc. Nowością projektu jest fakt, że dopłata może być wliczana do wkładu własnego, wymaganego przez banki do udzielenia kredytu.

Z kolei wsparcie państwa dla osób samodzielnie budujących dom, miałoby polegać na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z tym samym projektem, przyszłoroczne wydatki na wyroby budowlane, ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT. Obsługą programu ma się zająć ulokowany w Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Dopłat.

Podobnie funkcjonowała _ Rodzina na Swoim _. Chęć pośredniczenia w udzielaniu kredytów z dopłatami wyraziło już 10 banków, a sejmowe komisje zwiększyły ostatnio środki na _ MdM _. Zgodnie z założeniami, rząd wyda na ten program do końca 2018 roku ponad 3,5 mld zł.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Dla porównania z programu _ Rodzina na swoim _ skorzystało 170 tys. osób, a suma rządowych dopłat wyniosła 1,5 mld złotych. Resort budownictwa chce, aby rocznie oddawano do użytku 130-160 tys. nowych lokali, a w ramach tego z MdM miałoby skorzystać w ciągu pięciu lat do 115 tys. rodzin i singli.

Potencjał jest duży, według statystyk w Polsce brakuje od 700 tys. do nawet 2 mln mieszkań. Z szacowaną liczbą 351 mieszkań na 1000 mieszkańców pozostajemy na ostatnim miejscu w Europie.

MdM tylko w wybranych miastach

Nowy program, podobnie jak to było w _ RnS _, zakłada maksymalne limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania. Limit wyznacza wartość średniej arytmetycznej dwóch ostatnich wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych (wylicza je wojewoda), dla MdM podwyższony o 10 proc. Gołym okiem widać, że w części największych miast kryteria te spełnią tylko najtańsze lokale, na ich obrzeżach. Największy kłopot by znaleźć takie mieszkanie będą mieli mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

Źródło: Money.pl na podstawie danych od deweloperów i MTBiGM.

_ - Procent nowych lokali, które spełniają obecne kryteria szacuję na około 3 proc. w takich miastach jak Warszawa i Kraków do 40-50 proc. w Łodzi czy w Katowicach - _ mówi Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego zdaniem dostępność dopłat rozbija się właśnie o ustalane limity. - _ Może niektórzy deweloperzy zdecydują się nieznacznie obniżyć ceny do limitów, ale nie spodziewam się, że to będzie masowy proceder. Koszty budowy są coraz wyższe i deweloperzy po ostatnich obniżkach prowizji, wymuszonych kryzysem, nie mogą sobie pozwolić na straty _.

Niestety, liczba budowanych mieszkań i domów wciąż maleje, a to w sytuacji rosnącego popytu może skutkować w przyszłości presją na wzrost cen. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu sierpnia 2013 roku w budowie było 707 tys. mieszkań, czyli o 3,9 proc. mniej niż w końcu sierpnia 2012 roku. Liczba oddanych do użytku mieszkań w sierpniu spadła w porównaniu z tym samym okresem 2013 roku aż o 18,4 proc., a w ujęciu miesięcznym o 15,8 proc. W tym samym miesiącu liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia, spadła w ujęciu rocznym o 7,4 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc.

_ - Nie przejmował bym się jednak spadkiem liczby nowych mieszkań na rynku. Jeżeli deweloperzy odczują, że popyt rośnie, a ten może być wyraźnie wzmocniony przez MdM zaczną budować. Gdy ruszą dopłaty, z pewnością zobaczymy w mediach kampanie reklamujące lokale dostępne w jego ramach, podobnie jak to miało miejsce z Rodziną na swoim. Wielu budujących z pewnością obniży cenę dostosowując się do limitów - _mówi Jarosław Sadowski z Expandera. _ Rewolucji na rynku nieruchomości jednak bym się nie spodziewał, branża budowlana bardzo uzależniona jest od sytuacji gospodarczej, a z nią w ciąż nie jest dobrze - _dodaje ekspert.

Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Przyjmijmy, że młoda rodzina chce kupić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, znajdujące się na obrzeżach Warszawy. Cena takiego lokalu mieści się w granicach 285 tys. zł. Rodzina posiada wkład własny na poziomie 28 tys. zł. Bank może udzielić kredytu hipotecznego na 30 lat, którego oprocentowanie wyniesie 5,5 proc. w skali roku. Wzięliśmy pod uwagę trzy sytuacje:

  • Małżonkowie lub singiel nie będą korzystali z dopłat w ramach _ MdM _
  • Małżonkowie lub singiel skorzystają z _ MdM _ na początku 2014 roku. Założyliśmy, że limit ceny 1 mkw. dla Warszawy sięgnie wówczas 5700 zł. Przewidywane dotacje w przypadku bezdzietnej rodziny sięgną 10 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw. W przypadku jednego dziecka, a tak jest w zdecydowanej większości młodych rodzin dopłata sięgnie 15 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw.
Spłata kredytu hipotecznego w zależności od wybranego wariantu
Wariant Małżonkowie lub singiel nie będą korzystali z dopłat w ramach MdM Małżonkowie lub singiel skorzystają z MdM na początku 2014 roku. Założyliśmy, że limit ceny 1 mkw. dla Warszawy sięgnie wówczas 5700 zł. Przewidywane dotacje w przypadku bezdzietnej rodziny sięgną 10 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw. Małżonkowie lub singiel z jednym dzieckiem skorzystają z MdM na początku 2014 roku. Założyliśmy, że limit ceny 1 mkw. dla Warszawy sięgnie wówczas 5700 zł. Dopłata sięgnie 15 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw.
Źródło: Money.pl na podstawie danych Conse
Kwota do spłaty 524 300 zł 466 000 zł 436 900 zł
Suma odsetek 267 700 zł 238 000 zł 223 100 zł
Wysokość miesięcznych rat 1 456 zł 1 295 zł 1 213 zł
Redukcja zobowiązań kredytobiorcy 0 11 proc. 16 proc.

Rodzina lub singiel z dzieckiem mogą więc liczyć w ramach _ Mieszkania dla Młodych _nawet na blisko 90 tysięcy złotych dopłaty. Trzeba podkreślić, że limity ceny za metr kwadratowych i iloczyn wyliczania dopłat mogą się jeszcze zmienić.

Opozycja ostro o MdM: tylko dla młodych z dużych miastOgraniczając program dopłat tylko do rynku pierwotnego, przedstawiciele koalicji argumentowali, że w przypadku programu _ Rodzina na Swoim _, kiedy przez 8 lat finansowano połowę odsetek kredytu na zakup nieruchomości, tylko 25 proc. wsparcia dotyczyło rynku wtórnego.

PiS, SLD i Solidarna Polska zgodnie krytykują _ MdM _, argumentując, że nie obejmie większości powiatów w Polsce, ponieważ deweloperzy i spółdzielnie budują nowe mieszkania głównie w dużych miastach lub na ich obrzeżach. Te obawy potwierdzają eksperci i sami deweloperzy. _ - Zdecydowana większość nowych mieszkań powstaje w największych aglomeracjach i miastach, na prowincji buduje się bardzo niewiele, albo wcale. W zasadzie budują już tylko deweloperzy, na spółdzielnie mieszkaniowe nie ma co liczyć - _mówi Marcin Jańczuk ekspert rynku nieruchomości z Metrohouse.

- _ Budujemy w dużych miastach, zdecydowana większość spośród blisko 300 lokali, które szykujemy do sprzedaży we Wrocławiu, będzie spełniała kryteria MdM - _ potwierdza Wanda Cicha z Dach Budu.

Jak przekonują przedstawiciele Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej _ MdM _ wystartuje w przyszłym roku. _ - Zgodnie z obecnym brzmieniem projektu ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia, a wnioski o dofinansowanie wkładu własnego będzie można składać do instytucji kredytujących od 1 stycznia 2014 r. - _poinformował Money.pl Mikołaj Karpiński rzecznik prasowy resortu. Póki co, projektem zajmują się jeszcze sejmowe komisje infrastruktury i finansów publicznych.

Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny

Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz? ZOBACZ OFERTY; )

Komentarz Money.pl

Czytaj więcej w Money.pl
Jest szansa na własny dom niższym kosztem Można ubiegać się o uzyskanie dofinansowania do budowy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
NBP: "MdM" źle wpłynie na rynek nieruchomości Zdaniem analityków NBP w 2014 r. nastąpi dalsze ograniczenie liczby mieszkań oddawanych do użytku.
Ranking kredytów hipotecznych 2013 Szukasz kredytu na mieszkanie? Money.pl wspólnie z MarketMoney.pl przeanalizował ofertę 23 banków. Zobacz, gdzie znajdziesz najbardziej atrakcyjne warunki.
Tagi: mieszkanie dla młodych, giełda, kraj, raport, raporty, czołówki, wiadomości, poradniki i raporty, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska, inwestycje, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz