Notowania

pzu
01.10.2009 07:03

Mija ostateczny termin porozumienia z Eureko

Eureko żąda 35,6 mld zł. Ministerstwo skarbu nie jest pewne czy dziś dojdzie do ugody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

(Aktualizacja: godz.14.10)

Obraduje nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU. Porządek obrad przewiduje m.in. zmiany w statucie spółki, utworzenie kapitału rezerwowego na poczet przewidywanej dywidendy oraz udzielenie absolutorium dla członków zarządu i rady nadzorczej PZU za 2006 r.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU zostało przerwane do godz. 15.30. To już druga tego dnia przerwa techniczna.* *

Prezes PZU Andrzej Klesyk powiedział wcześniej, że najważniejszym punktem obrad będzie to, _ ile akcjonariusze będą chcieli przekazać na fundusz, który będzie dostępny do potencjalnej wypłaty dywidendy _.

Walne zgromadzenie odbywa się w ostatnim etapie negocjacji MSP i Eureko w sprawie ugody dotyczącej PZU, które zostały przedłużone do końca września.

W Kancelarii Premiera odbyło się wczoraj nieformalne posiedzenie rządu w sprawie Eureko. Według nieoficjalnych informacji Rada Ministrów upoważniła ministra skarbu do dalszych negocjacji z Eureko.

Pod koniec lipca MSP przedłużyło właśnie do końca września negocjacje ugodowe z Eureko w sprawie PZU. Jednak w ubiegłym tygodniu przerwano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU; ma zostać ono dziś wznowione.

Eksperci: Porozumienie jest dobre dla PZU

Rzecznik PZU Michał Witkowski powiedział, że porządek obrad dzisiejszego zgromadzenia będzie przewidywał m.in. zmiany w statucie spółki, utworzenie kapitału rezerwowego na poczet przewidywanej dywidendy oraz udzielenie absolutorium dla członków zarządu i rady nadzorczej PZU za 2006 r.

Wiceprezes firmy monitorującej rynek ubezpieczeń Ogma Marcin Broda podkreślił, że samo zakończenie sporu MSP z Eureko będzie bardzo dobrą wiadomością dla biznesu ubezpieczeniowego, a drugorzędne jest, jak ten konflikt się zakończy.

_ - Spór ten oczywiście nie powoduje, że klienci PZU są zagrożeni. Jednak dla biznesu ubezpieczeniowego oraz klientów tej spółki będzie lepiej, jeśli konflikt zostanie zakończony jak najszybciej _ - powiedział Broda.

Według szefa firmy specjalizującej się w badaniu rynku finansowego Intelace Research Marcina Mazurka, resort skarbu wypracuje z Eureko kompromis, który zadowoli obydwu uczestników tego postępowania.

Mazurek podkreślił, że efektem ugody między MSP a Eureko może być wypłata ekstra dywidendy PZU za ubiegłe lata, z czego Skarb Państwa będzie mógł dodatkowo ściągnąć podatek. Ocenił, że chodzi o kwotę ok. 12 mld zł, która trafiłaby do akcjonariuszy spółki. Przypomniał, że Grupa PZU ma ponad 20 mld zł kapitałów własnych.

_ - Trwające od wielu lat zamieszanie wokół PZU powoduje paraliż spółki. Firma nie mogła zadebiutować na giełdzie, czy przeprowadzić międzynarodowej ekspansji. Brak zgody między głównymi akcjonariuszami PZU powodował częste zmiany w zarządzie spółki; nie było spójnej strategii firmy, spadł jej udział w rynku ubezpieczeniowym _ - ocenił Mazurek.

_ - Możliwa wypłata dywidendy w wysokości ok. 12 mld zł uniemożliwi wielką ekspansję PZU, siła przejmowania dużych firm przez ubezpieczyciela będzie mniejsza niż dotychczas _ - powiedział szef Intelace Research. Dodał jednak, że nawet jeśli spółce zostanie 8 mld zł kapitałów własnych, to będzie to wystarczająca kwota _ na bieżącą działalność firmy oraz ewentualne akwizycje w średniej skali _.

Broda podkreślił, że ważną kwestią jest sytuacja PZU po zakończeniu sporu. _ - Czy PZU dalej pozostanie we władaniu Skarbu Państwa - co pewnie w długim okresie nie jest najlepszym scenariuszem. Czy też zostanie sprzedana - bezpośrednio lub przez giełdę inwestorowi branżowemu - co z punktu widzenia biznesu ubezpieczeniowego i jego klientów byłoby najlepszym rozwiązaniem _ - ocenił.

_ _

*Konflikt z długą historią *

Między dwoma głównymi akcjonariuszami PZU - Eureko i MSP - trwa wieloletni konfliktdotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r. m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU Eureko oszacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

Media spekulują, że priorytetowym warunkiem ugody jest docelowo wyjście kapitałowe Eureko z PZU. W zamian za gotówkę Eureko miałoby się zgodzić na rezygnację z obietnicy zakupu od rządu dodatkowego pakietu akcji PZU (21 proc.). Pieniądze na spłatę Eureko pochodziłyby wyłącznie z dywidendy i z kapitałów polskiego ubezpieczyciela. Do SP należy 55,09 *proc. akcji PZU, a do Eureko *33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.

Nie tylko Eureko

Eureko domaga się od Polski 35,6 mld zł odszkodowania za nie wywiązanie się z umowy sprzedaży większości udziałów PZU.

To rekordowe roszczenie. Ale, jak wynika z informacji Money.pl, w toku jest 2,5 tysiąca spraw.Spółki i poszkodowani żądają od Skarbu Państwa w sumie 31 mld złotych.

Sprawy związane z roszczeniami finansowymi od państwa rozstrzygane są w większości przed polskimi i międzynarodowymi sądami oraz trybunałami arbitrażowymi. Wszędzie Skarb Państwa reprezentuje Prokuratoria Generalna.

* [ Minister Grad zapłaci Holendrom 10 miliardów złotych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/minister;grad;zaplaci;holendrom;10;miliardow;zlotych,56,0,540728.html )
* [ PZU szykuje sie skoku. Na GPW ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pzu;szykuje;sie;skoku;na;gpw,227,0,538083.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: pzu, eureko, msp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz