Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miliard dolarów za zniszczenie stolicy?

0
Podziel się:

Władze miejskie Bagdadu chcą przeprosin i rekompensaty od sił zbrojnych USA.

Miliard dolarów za zniszczenie stolicy?
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Przeprosin i miliarda dolarów rekompensaty domagają się władze miejskie stolicy Iraku Bagdadu od sił zbrojnych USA za zniszczenie estetyki i infrastruktury miasta, a w konsekwencji paraliż jego funkcjonowania - podał na stronie internetowej _ Spiegel _.

_ Stany Zjednoczone zamieniły to piękne miasto w obóz _ - uzasadnili swoje żądania przedstawiciele władz irackiej stolicy w oświadczeniu.

Nie chodzi o straty wywołane walkami podczas inwazji amerykańskiej w 2003 roku, lecz o zniszczenie pejzażu miasta oraz jego infrastruktury.

Mowa tu przede wszystkich o ochronnych ścianach z betonu, które mają chronić ludność przed zamachami bombowymi. Zdaniem władz miejskich przede zniszczyły one system kanalizacyjny i wodociągowy, a także parki i chodniki - powiedział rzecznik miasta Hakim Abdul Zahra. Powodują również korki.

Zobacz także: Zobacz, jak wyglądają ulice Bagdadu:

Szkody spowodowały też ciężkie wozy terenowe amerykańskiego wojska, które jeżdżą po pasach zieleni między jezdniami i po ogrodach. Zdaniem Zahry wszystkie te zniszczenia _ spowodowały straty ekonomiczne i moralne _.

To właśnie na pokrycie tych szkód - zdaniem władz Bagdadu - amerykańska armia powinna wyasygnować miliard dolarów. _ W związku z ogromnymi zniszczeniami, których (...) Bagdad nie jest w stanie (sam) naprawić, domagamy się od strony amerykańskiej przeprosin i rekompensaty wydatków _ - napisano w oświadczeniu.

W ostatnich tygodniach w Bagdadzie dochodziło do protestów mieszkańców z powodu złej jakości usług komunalnych. W mieście często brakuje prądu, śmieci wywożone są sporadycznie, a jezdnie są dziurawe.

W Iraku pozostaje obecnie około 50 tys. amerykańskich żołnierzy. Ich ostateczne wycofanie ma nastąpić do końca tego roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t113666.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fischer;wspomina;irak;podzielil;europe,208,0,773584.html) Fischer wspomina. Irak podzielił Europę Były szef MSZ Niemiec twierdzi, że Waszyngton nie miał dowodów na to, że Irak miał broń biologiczną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t113668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/o;ataku;na;irak;przesadzily;klamstwa,61,0,772669.html) O ataku na Irak przesądziły kłamstwa Iracki inżynier oszukał CIA donosząc o tym, że Bagdad produkuje broń biologiczną.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)