Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
29.07.2006 09:28

Miliardy dla rolników, darmowa ziemia dla mieszczuchów

Jak ma powstać 3 mln mieszkań? Trzeba rozdawać grunty pod budowę domów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Jacek Turczyk)

Budżet świeci pustkami, ale partie z koalicji rządzącej idą coraz dalej z obietnicami. Rolnikom poszkodowanym przez suszę nie oferują już kilkuset milionów złotych pomocy, ale kilka miliardów. Natomiast miastowym chcą rozdawać ziemię pod budowę domów.

Rządowy program budowy 3 milionów mieszkań według Andrzeja Leppera, to oddawanie ludziom ziemi należącej do państwa. Skoro brakuje gruntów, państwo powinno dać, żeby ludzie mieli gdzie wybudować sobie domy.

W rozmowie z "Życiem Warszawy" wicepremier powiedział, że Agencja Nieruchomości Rolnych może przekazać samorządom 70 tysięcy hektarów ziemi w miastach. Te z kolei mogą je nieodpłatnie udostępnić mieszkańcom.

Jego zdaniem Agencja mogłaby zacząć przekazywać ziemię praktycznie natychmiast. Konieczna jednak byłaby ustawa. ZOBACZ TAKŻE:

To, kto mógłby się starać o taką działkę i jakie dochody należałoby wykazać, żeby ją dostać, ustalałyby samorządy.

Co na to PiS? Poseł Antoni Mężydło z tej partii uważa, że pomysł mu się podoba, ale ziemia nie powinna być dawana za darmo.

Pieniądze są budżetowi potrzebne, bo - zdaniem polityków PiS-u - drastycznie rośnie rozmiar szkód spowodowanych przez suszę. Niedawno wicepremier Lepper mówił, że na pomoc rolnikom potrzeba grubo ponad 100 mln zł. Teraz poseł Wojciech Mojzesowicz z PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szacuje, że klęska suszy dotknęła 80 procent polskichZOBACZ TAKŻE:

gospodarstw, a zbiory będą niższe o 30 procent. W radiowych "Sygnałach Dnia" podkreślił, że są takie miejsca, gdzie przepadła połowa zbiorów. Polityk Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że pełny obraz strat będzie znany za kilka miesięcy.

Wojeciech Mojzesowicz uważa, że dla rolników dokniętych klęską suszy potrzebna będzie pomoc w wysokości kilku miliardów złotych. Dodał, że zadeklarowana przez ministerstwo rolnictwa suma 100 milionów to pieniądze na najpilniejsze, doraźne potrzeby poszkodowanych.

Tagi: rząd, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz