Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Milion złotych za nielegalne oprogramowanie

0
Podziel się:

Najwyższe odszkodowanie zapłacone przez firmę, wyniosło ponad 382 tys. złotych. To blisko 80 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2012 roku.

Milion złotych za nielegalne oprogramowanie
(AP/Fotolink/East News)

W pierwszym półroczu 2013 r. BSA przeprowadziło w Polsce o 69 proc. więcej działań wobec firm używających nielegalnego oprogramowania niż w pierwszym półroczu 2012 r. W ich wyniku polskie firmy zapłaciły łącznie ponad 1 mln złotych. Najwyższe odszkodowanie wyniosło ponad 382 tys. złotych - to blisko 80 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2012 roku.

Od początku roku BSA | The Software Alliance otrzymało w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) 1 288 zawiadomień o przypadkach korzystania z nielegalnego oprogramowania
i przeprowadziło 619 działań prawnych w wyniku których firmy z tego regionu poniosły łącznie koszt niemal 6 mln dolarów.

W Polsce BSA otrzymało 398 zgłoszeń o przypadkach korzystania z nielegalnego oprogramowania. Podjęto 27 działań prawnych wskutek których zawarto 25 ugód na łączną kwotę ponad 1 mln złotych.

Bartłomiej Witucki, koordynator BSA | The Software Alliance w Polsce komentuje: _ Dzięki zgłoszeniom otrzymanym w pierwszym półroczu przeprowadziliśmy o 69 proc. więcej działań prawnych niż przed rokiem _.

Wartość zawartych na ich podstawie ugód jest o 109 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, a najwyższa ugoda zawarta w pierwszym półroczu 2013 r. opiewa na kwotę o 79 proc. wyższą niż najwyższa ugoda zawarta w pierwszym półroczu 2012 r. Warto zauważyć, iż najwyższe odszkodowanie w całym 2012 r. wynosiło ponad 225 tys. złotych, podczas gdy najwyższe odszkodowanie w pierwszym kwartale 2013 r. wyniosło ponad 382 tys. złotych, a kolejne ponad 365 tys. złotych.

Te dane powinny być przestrogą dla firm, że lekceważenie kwestii legalności oprogramowania czy celowe korzystanie z pirackiego oprogramowania może okazać się bardzo kosztowne. W drugiej połowie roku planujemy jeszcze bardziej zintensyfikować nasze działania, zarówno w sferze działań prawnych, jak i informacyjnych".

  • Zgodnie z art. 278§2 Kodeksu karnego, uzyskanie programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a więc do prowadzenia działalności gospodarczej, jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zawiadomienia o przypadkach piractwa komputerowego w firmach lub w Internecie można zgłaszać mailowo na adres: polskapiractwo@bsa.org

BSA The Software Alliance (www.bsa.org) jest światową organizacją reprezentującą branżę oprogramowania komputerowego. Członkowie BSA, światowej klasy firmy, inwestują miliardy dolarów rocznie w rozwój oprogramowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Resort ma pomysł na pobudzenie inwestycji Aby zachęcić firmy do inwestycji Ministerstwo Finansów zaproponuje wprowadzenie możliwości przyspieszonej amortyzacji środków trwałych w latach 2014-2016.
Sto firm upadło w lipcu. Jest gorzej niż rok temu Największe trudności ma branża budowlana i dystrybucja.
Sfinansowali wydatki za niemal 16 miliardów Jest łatwiej dostępny niż kredyt, dlatego cieszy się większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorców. Leasing, po miesiącach zastoju, staje się coraz popularniejszym środkiem finansowania inwestycji w firmach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)