Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miller: Będziemy proponowali powiązanie emerytury ze stażem pracy

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny w środę kontynuował rozprawę dotyczącą ustawy podnoszącej wiek emerytalny mężczyzn i kobiet do 67 lat.

Miller: Będziemy proponowali powiązanie emerytury ze stażem pracy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bELByJKJ

Przewodniczący SLD Leszek Miller zapowiedział, że jego ugrupowanie w przyszłym Sejmie będzie proponowało możliwość przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy, a nie ze względu na wiek - jeżeli TK uzna obecne przepisy za zgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny w środę kontynuował rozprawę dotyczącą ustawy podnoszącej wiek emerytalny mężczyzn i kobiet do 67 lat. Zaskarżyły ją: Solidarność, OPZZ i posłowie PiS. Przepisom zarzucono m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

_ Jeżeli Trybunał uzna ustawę za niezgodną z konstytucją, to rzecz rozwiąże się sama. W przeciwnym wypadku - jeżeli w przyszłym Sejmie będziemy mieli do powiedzenia więcej niż w tym, wrócimy do tej kwestii i będziemy występowali z własnymi inicjatywami _ - zapowiedział Miller podczas konferencji prasowej w Starachowicach (Świętokrzyskie).

bELByJKL

_ Staż pracy jest kryterium bardziej sprawiedliwym dlatego, bo każdy z nas rozpoczyna aktywność zawodową w różnym wieku. My proponujemy, żeby mężczyźni po przepracowaniu 40 lat, a kobiety 35 lat - mówię o okresach składkowych - nabywali prawo przejścia na emeryturę. A czy z tego prawa zechcą skorzystać, to ich sprawa _ - tłumaczył szef SLD.

Miller był też pytany przez dziennikarzy, czy w związku ze zbliżającą się rocznicą zakończenie II wojny światowej powinno się eksponować pomniki żołnierzy radzieckich w Polsce i składać pod nimi kwiaty. Jak podkreślił, kwestie te regulują międzynarodowe umowy, zawarte w latach 90.

_ Polska zobowiązała się do ochrony symboli radzieckich, a Rosjanie polskich i trzeba przestrzegać podpisanych umów _ - dodał szef Sojuszu. Jak zapowiedział, sam będzie składał kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Miller przyjechał do Starachowic, by wesprzeć w kampanii przed drugą turą przedterminowych wyborów prezydenta miasta, Sylwestra Kwietnia. Głosowanie odbędzie się w niedzielę.

bELByJKR

Kwiecień - były prezydent i wiceprezydent Starachowic - wygrał pierwszą turę, zdobywając 30 proc. głosów. Jego kontrkandydatem będzie sekretarz świętokrzyskiego PiS Andrzej Pruś (komitet Praworządni i Skuteczni), którego poparło 23 proc. wyborców.

Dotychczasowy prezydent miasta został prawomocnie skazany za branie łapówek i utracił mandat.

Czytaj więcej w Money.pl

bELByJLm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)