Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mimo negocjacji walki w Syrii nasilają się

0
Podziel się:

Wraz z rozpoczęciem negocjacji pokojowych w Genewie nasiliły
się walki w Syrii.

Mimo negocjacji walki w Syrii nasilają się
(PAP/EPA/STR)

Z informacji aktywistów wynika, że w ciągu ostatnich trzech tygodni w starciach między rządem a rebeliantami ginęło ponad 230 osób dziennie, z czego wiele ofiar to cywile.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka alarmuje, że od 22 stycznia, czyli od dnia rozpoczęcia konferencji Genewa 2, odnotowało najkrwawsze trzy tygodnie w historii wojny domowej w Syrii. _ To największa średnia ofiar, z jaką mieliśmy do tej pory do czynienia _ - podkreślił Rami Abdelrahman z Obserwatorium.

W trakcie trwania negocjacji pokojowych w Genewie życie straciło prawie 5 tysięcy ludzi, z czego 515 to kobiety i dzieci. Co trzecia ofiara to cywil. Aktywiści podkreślają, że obie strony wzmagają wysiłki zbrojne, aby zyskać lepszą pozycję negocjacyjną przy stole rozmów w Genewie.

W związku z tym organizacja zaapelowała do społeczności międzynarodowej o wstrzymanie rozmów w Genewie, jeżeli na terytorium objętego konfliktem państwa nie uda się wprowadzić niezwłocznego zawieszenia broni.

Tymczasem w Genewie syryjska opozycja wezwała w środę do powołania tymczasowych władz z zadaniem nadzorowania zawieszenia broni, monitorowanego przez ONZ. Miałyby one kompetencje pozwalające wyrugować zagranicznych bojowników walczących po obu stronach syryjskiego konfliktu. Delegacja opozycji w Genewie przekazała propozycję międzynarodowemu mediatorowi Lakhdarowi Brahimiemu oraz przedstawicielom syryjskiego rządu podczas wspólnej sesji.

Z kolei delegacja reprezentująca rząd w Damaszku podtrzymała w środę swe stanowisko, według którego rozmowy pokojowe powinny skoncentrować się przede wszystkim na walce z terroryzmem. Reprezentanci rządu odrzucili jako _ bezowocną ideę _ możliwość prowadzenia równoległych rozmów o powołaniu władz tymczasowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)