Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister finansów Niemiec: brak oznak recesji

0
Podziel się:

Największy partner gospodarczy Polski stanął twarzą w twarz z gorszymi danymi o wzroście PKB.

Minister finansów Niemiec: brak oznak recesji
(photo-service.europarl.europa.eu)

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble nie obawia się recesji w Niemczech pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego i turbulencji na rynkach.

_ - Mamy do czynienia z pewnego rodzaju zahamowaniem przesadzonych oczekiwań, ale nie ma żadnych oznak recesji _ - powiedział Schaeuble w radiu Deutschlandfunk, komentując najnowsze wskaźniki ekonomiczne, według których w drugim kwartale tego roku PKB wzrósł zaledwie o 0,1 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału.

_ - Nastąpiło osłabienie rozwoju koniunktury, które okazało się silniejsze, niż przewidywano _ - przyznał minister finansów. Jak podkreślił, że wszystko przemawia za tym, iż w 2011 roku możliwy jest wzrost PKB Niemiec na poziomie 3 procent. - _ To więcej, niż przewidywano na początku roku _ - dodał.

Zdaniem Schaeublego _ euro jest stabilne _. _ - Jeśli przyjrzymy się kursom walut, to widać, że rynki mają zaufanie do euro. Przez te wszystkie miesiące niepokojów, które były związane przede wszystkim z kryzysem zadłużenia w USA i gorszą perspektywą rozwoju gospodarki światowej, euro pozostało stabilne _ - powiedział minister, wskazując, że kurs europejskiej waluty stale wynosi 1,4-1,5 wobec dolara.

Według opublikowanego dziś sierpniowego raportu resortu finansów Niemiec również w kolejnych miesiącach można oczekiwać osłabienia dynamiki wzrostu gospodarczego w porównaniu do tempa wzrostu na początku roku, co jest związane ze słabszą koniunkturą na świecie.

W lipcu niemieckie państwo i kraje związkowe odnotowały wzrost wpływów z podatków o 9,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Według ministerstwa finansów już w tym roku Niemcy mogą ograniczyć deficyt do 1,5 proc. PKB i jest szansa na zrównoważony budżet już w 2014 roku. Dotychczas rząd prognozował, że w 2011 roku deficyt wyniesie 2 proc. PKB.

Czytaj więcej o problemach strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t96383.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/van;rompuy;zapewnia;strefie;euro;nie;grozi;nowa;recesja,234,0,893674.html) Van Rompuy zapowiada przyszłość eurolandu Ani w strefie euro, ani na skalę globalną nie grozi nam nowa recesja, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/winiecki;dla;money;pl;strategia;na;trudne;czasy,254,0,797182.html) Winiecki dla Money.pl: Strategia na trudne czasy Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy wejść do strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t130293.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/jankowiak;problemy;euro;moga;odbic;sie;na;polsce,98,0,762210.html) Jankowiak: Problemy euro mogą odbić się na Polsce ECB będzie musiał zastanowić się kiedy podnieść stopy procentowe - pewnie w drugiej połowie roku.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)