Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Grad postawił na swoim: PGE może przejąć Energę

0
Podziel się:

Rząd zmienił politykę energetyczną Polski do 2030 roku. Zgodnie z jej zapisami, na rynku energetycznym może dojść do dużej konsolidacji.

Minister Grad postawił na swoim: PGE może przejąć Energę
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEBZpltx

Rząd zajmował się wnioskiem ministra skarbu Aleksandra Grada, dotyczącym warunków zakupu przez Polską Grupę Energetyczną 84,19 procent akcji spółki Energa za 7,5 mld zł i przyjął do wiadomości warunki tej transakcji, wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu.

W połowie września Ministerstwo Skarbu Państwa parafowało z PGE Polską Grupą Energetyczną umowę zbycia 84,19 procent akcji spółki Energa za 7,53 mld zł. Stanowisko na temat transakcji musi wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na co ma do dwóch miesięcy. Prezes UOKiK wielokrotnie informowała, że nie zgodzi się na koncentrację polegającą na nabyciu Energi przez PGE, co zagrozi konkurencji na rynku. Jednak premier Donald Tusk zapowiadał, że będzie namawiał UOKiK do poparcia tej transakcji.

Dziś rząd znowelizował Politykę energetyczną Polski do 2030 roku, przedłożoną przez ministrów: skarbu i gospodarki, która dopuszcza przejęcie Energi przez PGE, co ma doprowadzić do zbudowania podmiotu o większej zdolności do inwestowania, także w energetykę jądrową i konkurowania na rynku regionalnym (ponadnarodowym), który zastąpi rynek krajowy.

bEBZpltz

_ - Na polskim rynku musi pojawić się podmiot, który będzie w stanie sprostać konkurencji na rynku regionalnym. Połączenie kapitałowe spółki Energa SA z Grupą PGE, wyznaczoną do realizacji inwestycji energetyki jądrowej, jest zasadne nie tylko ze względu na strategiczne cele wyznaczone w Polityce energetycznej Polski do 2030 roku, ale również ze względu na wymogi dywersyfikacji struktury wytwarzania energii elektrycznej z uwzględnieniem energetyki jądrowej. Należy zaznaczyć, że tylko silny kapitałowo podmiot będzie w stanie udźwignąć ciężar finansowy i technologiczny związany z budową elektrowni jądrowej _ - czytamy w komunikacie CIR.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t97787.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pge;kupi;energe;i;wprowadzi;ja;na;gpw,165,0,676261.html) PGE kupi Energę i wprowadzi ją na GPW
Rząd uznał, że z tego względu przejęcie na zasadach rynkowych spółki Energa przez PGE, z jednoczesnym zachowaniem odrębności oraz docelowym jej upublicznieniem, jest korzystne. Ponadto służyć będzie dokapitalizowaniu Grupy PGE.

_ - Ocenia się, że połączenie obu spółek nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania i rozwoju tego segmentu w Polsce. Nie wpłynie również na jego stan w kontekście konkurencji. Rywale PGE będą nadal wywierać presję konkurencyjną na Grupę, wymuszając na niej racjonalne działania rynkowe _ – czytamy dalej.

W nowej _ Polityce energetycznej Polski do 2030 roku _ rząd podkreślił, że działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz wypełnienie norm unijnych w zakresie ochrony środowiska wymagają nakładów inwestycyjnych w nowe bloki energetyczne. Szacuje się, że do 2023 roku wartość tych nakładów może wynieść ok. 38 mld euro. Planuje się ponadto, że do 2030 r. powstanie w Polsce pierwsza elektrownia atomowa.

bEBZpltF

_ - Polityka energetyczna Unii Europejskiej nastawiona jest na tworzenie rynków regionalnych (ponadnarodowych), co w przyszłości oznacza inwestycje w rozwój połączeń transgranicznych. W dalszej perspektywie ma powstać efektywny energetyczny rynek regionalny, który zastąpi rynek krajowy. Dla polskich przedsiębiorstw oznacza to realną utratę ich obecnej pozycji na rzecz znacznie potężniejszych przedsiębiorstw z krajów regionu, które już obecnie mają bardzo silną pozycję na krajowych rynkach. W efekcie, polskie przedsiębiorstwa, dysponujące niedużym udziałem w rynku europejskim, mogą mieć ograniczony dostęp do źródeł finansowania, co oznacza znaczne ograniczenie potencjału inwestycyjnego polskiej energetyki. Podkreślić należy, że potencjał czołowych graczy europejskiego rynku elektroenergetycznego przewyższa wielokrotnie możliwości którejkolwiek z największych polskich grup energetycznych _ – czytamy dalej.

Rząd uznał, że aby zapobiec takiemu scenariuszowi wydarzeń należy podjąć skuteczne działania, których celem będzie zwiększenie roli i znaczenia polskich przedsiębiorstw energetycznych na rynku regionalnym. _ - Chodzi przede wszystkim o stworzenie warunków umożliwiających polskim firmom rozbudowę mocy wytwórczych poprzez odpowiedni poziom finansowania. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych, którymi dysponują jedynie podmioty silne, z odpowiednim kapitałem i możliwościami pozyskania relatywnie tańszego finansowania dłużnego _ - głosi komunikat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t83645.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/resort;skarbu;chce;dywidendy;z;pge,159,0,679839.html) Resort skarbu chce dywidendy z PGE Pieniądze zostaną wypłacone bez względu na plany związane z zakupem spółki Energa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/apel;o;nie;wywieranie;nacisku;na;uokik;w;sprawie;energi,189,0,679101.html) Apel o nie wywieranie nacisku na UOKiK w sprawie Energi Ekonomiści: To co robi rząd to naruszenie praworządności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;krytykuje;uokik;analiza;ma;wady;prawne,46,0,676910.html) Grad krytykuje UOKiK: Analiza ma wady prawne Minister skarbu zdecydowanie broni koncepcji kupna Energi przez PGE.
bEBZplua
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)