Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Kalemba nie składa broni. Ustawa trafi do TK?

0
Podziel się:

Piątkowe głosowanie, w którym odrzucono rządowy projekt dopuszczający ubój rytualny, nie kończy tej sprawy - oświadczył minister rolnictwa.

Minister Kalemba nie składa broni. Ustawa trafi do TK?
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

_ Piątkowe głosowanie, w którym odrzucono rządowy projekt dopuszczający ubój rytualny, nie kończy tej sprawy _ - oświadczył minister rolnictwa. Wskazał, że sprawą może zająć się jeszcze Trybunał Konstytucyjny.

Kalemba mówił w Polsat News, że droga do dopuszczenia w Polsce uboju rytualnego może wieść przez TK, do którego poprzez posłów, czy prokuratora generalnego mogą się zwrócić np. rolnicy.

Przypomniał artykuł 35 konstytucji, który mówi, że Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości wolność zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury. Zwrócił też uwagę na art. 53 ustawy zasadniczej, który mówi o wolności sumienia i religii, a także na europejską kartę praw podstawowych. Podkreślał, że na niej właśnie opierają się przepisy umożliwiające ubój rytualny w 22 państwach UE.

Minister przywoływał też argumenty ekonomiczne przemawiające za dopuszczeniem w Polsce uboju rytualnego. Podkreślał, że po jego zakazaniu sprzedaż mięsa do krajów muzułmańskich spadła o 70 proc.

Jak zaznaczył, dzisiejsza decyzja posłów jest złą informacją nie tylko dla producentów, rolników, ale także mniejszości wyznaniowych w Polsce. Przekonywał, że tylko w jednym zakładzie w powiecie jarocińskim pracę z powodu zakazu uboju rytualnego może stracić 600 osób.

Ubój rytualny, czyli bez ogłuszenia, był dozwolony w Polsce do końca grudnia 2012 r. Od 1 stycznia tego roku jest zakazany w związku z tym, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2011 r., iż rozporządzenie, które dopuszczało ubój rytualny, było niezgodne z ustawą zasadniczą oraz z obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt z 1997 roku. Ustawa ta zakazuje uboju rytualnego; to na jej podstawie nie można obecnie w Polsce dokonywać uboju dla celów religijnych.

Według szacunków w szczytowym 2011 r. mięso z uboju rytualnego stanowiło 30 proc. całego eksportu polskiej wołowiny i 10 proc. eksportowanego drobiu. Premier Donald Tusk mówił, że wartość tego rynku wynosiła ok. 1 mld zł rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Antybiotyki w mięsie pod lupą prokuratury Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wdrożyła postępowanie w związku z programem TVN-u _ Afera antybiotykowa w polskim przemyśle mięsnym _.
Branża mięsna protestuje. Dlaczego? Ok. 200 rolników reprezentujących branżę mięsną manifestowało przed Sejmem oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, domagając się od polityków poparcia w piątkowym głosowaniu przywrócenia uboju rytualnego.
Uwaga na mięso z chorych zwierząt! Właściciel ubojni już usłyszał zarzuty oszustwa i naruszenia przepisów karnych ustawy o ochronie zdrowia zwierząt. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)