Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister Radosław Sikorski rozmawiał z konsulem RP w Doniecku

0
Podziel się:

Ministerstwo wezwało także obywateli polskich przebywających w niektórych regionach Ukrainy do natychmiastowego wyjazdu.

Radosław Sikorski
Radosław Sikorski (Piotr Drabik/Flickr)

Działalność konsulatu jest ciągle czasowo zawieszona ze względu na sytuację polityczną na Ukrainie. Minister Sikorski podziękował za dotychczasową, wytrwałą służbę i wysoko ocenia pracę urzędników z kryzysowych chwilach.

Jak poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, konsul przebywa obecnie w Warszawie na konsultacjach.

- _ Minister Sikorski podziękował za wytrwałą służbę, zwłaszcza w ostatnich tygodniach, gdy - ze względu na ciężką sytuację w regionie - wymagało to szczególnego wysiłku, odwagi i kompetencji. Minister Sikorski wysoko ocenia pracę konsula i całej placówki _ - powiedział Wojciechowski.

_ - Rozmowa była poświęcona ocenie sytuacji na Ukrainie, zwłaszcza we wschodniej części, a także perspektywom wznowienia działalności przez konsulat, wsparciu dla Polonii na wschodniej Ukrainie _ - dodał.

Rzecznik MSZ był pytany o to, jakie warunki muszą być spełnione, aby konsulat w Doniecku wznowił działalność. _ - Jesteśmy zainteresowani jak najszybszym wznowieniem jego działalności, gdy tylko ustabilizuje się sytuacja w regionie. Niewykluczone, że konsul powróci na Ukrainę, by prowadzić swoją działalność z Charkowa lub Zaporoża _ - odpowiedział Wojciechowski.

W ubiegłym tygodniu MSZ poinformowało, że działalność konsulatu generalnego RP w Doniecku została czasowo zawieszona, a jego obowiązki przejął polski konsulat w Charkowie.

W związku z nieprzewidywalnością dalszego rozwoju sytuacji bezpieczeństwa na części terytorium Ukrainy, to jest w Obwodzie Donieckim, Zaporoskim i Ługańskim, ministerstwo wezwało także obywateli polskich przebywających w tych regionach do ich _ natychmiastowego opuszczenia _.

Według danych ogłoszonych przez władze w Kijowie, od rozpoczęcia w maju działań przeciwko separatystom na wschodzie kraju zginęło 125 żołnierzy i funkcjonariuszy sił rządowych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)