Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cudzoziemcy w polsce
14.01.2013 08:15

Minister rolnictwa zapowiada uszczelnienie handlu ziemią

Te grunty powinny w pierwszej kolejności pójść na powiększenie tych chłopskich, rodzinnych gospodarstw rolnych do 300 hektarów - zapowiedział minister Kalemba.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Minister rolnictwa zapowiada uszczelnienie handlu ziemią. W Polsce przez wiele lat dochodziło do jej nielegalnego wykupu przez obcokrajowców - przyznał Stanisław Kalemba. *

W ocenie gościa radiowej Jedynki praktyki te zostały ostatnio ograniczone.
Stanisław Kalemba uważa, że od kilkunastu lat mamy problem z wykupem ziemi przez podstawione osoby.

Posługiwanie się tak zwanymi _ słupami _ miało być formą obejścia polskiego prawa przez cudzoziemców - dodał minister rolnictwa. Według jego informacji dochodziło też do dzierżawy gruntów przez spółki z kapitałem zagranicznym.

_ - W dzierżawach przez spółki z kapitałem zagranicznym jest ponad sto tys. hektarów, najwięcej w województwie zachodniopomorskim, tam są świetne ziemi. Te grunty powinny w pierwszej kolejności pójść na powiększenie tych chłopskich, rodzinnych gospodarstw rolnych do 300 hektarów - _ zapowiedział minister Kalemba.

POSŁUCHAJ MINISTRA KALEMBY:

(źródło: IAR)

Przekazywanie lub kupno tych ziem będzie obwarowane zapisami prawnymi, chroniącymi przed nadużyciami. Podkreślił, że ziemie rolne nie powinny być elementem handlu spekulacyjnego.

Minister rolnictwa zapewnił, że jego resort dokładnie analizuje sytuację na rynku handlu ziemią. Dlatego podjęto starania, aby uszczelnić obrót ziemią - zaznaczył Kalemba. Problem dotyczy nie tylko ziem zachodnich, ale całego kraju. Dodatkowo ministerstwo rolnictwa pilnuje sprawy GMO i zapewnia, że modyfikowana żywność nie wejdzie do handlu. W ocenie ministra polska żywność jest na tyle dobra, że nie ma potrzeby korzystania z technologii GMO.

Czytaj więcej o handlu ziemią w Money.pl
Obiecują: Wyeliminujemy "słupy" z przetargów Porozumienie w sprawie zakończenia protestu zachodniopomorskich rolników coraz bliżej - uważa szef Agencji Nieruchomości Rolnych.
Protestujący coraz bliżej porozumienia Częściowym ustaleniem rozwiązań prawnych, dotyczących obrotu ziemią rolniczą z zasobów ANR zakończyło się w piątek spotkanie protestujących rolników i przedstawicieli resortu rolnictwa.
Tagi: cudzoziemcy w polsce, stanisław kalemba, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz