Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister skarbu zaprasza banki w sprawie PZU

0
Podziel się:

Chodzi o potencjalnych koordynatorów przyszłorocznej oferty publicznej ubezpieczalni.

Minister skarbu zaprasza banki w sprawie PZU
(PZU)

Spotkania z przedstawicielami dziewięciu największych światowych banków, potencjalnych koordynatorów przyszłorocznej oferty publicznej PZU, planowane są w przyszłym tygodniu - mówi rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Chodzi o banki: Morgan Stanley, Goldman Sachs, City, UBS, Credit Suisse, Deutsche Bank, JP Morgan, Merlin Lynch, Nomura. Rzecznik MSP wyjaśnił, że do tych podmiotów resort skarbu skierował zapytanie, czy byłyby zainteresowane koordynowaniem przyszłorocznej oferty publicznej PZU.

_ - Poprosiliśmy ich o zaprezentowanie swoich możliwości i zainteresowania ofertą publiczną PZU. Postawiliśmy im jednak warunki. Chcemy zapoznać się z ich doświadczeniem w sektorze instytucji finansowych i ubezpieczeniowych w Stanach Zjednoczonych oraz w Unii Europejskiej. Chcemy się dowiedzieć, czy analizowali sytuację polskich spółek na warszawskiej giełdzie, a także rynek Europy Środkowo-Wschodniej, czy mają swoich przedstawicieli w Warszawie, jak wygląda ich praca, jeśli chodzi o przeprowadzanie ofert publicznych dużych firm _ - powiedział rzecznik MSP._ _

_ - Przyszłoroczny debiut giełdowy PZU będzie wielkim wydarzeniem. To największy ubezpieczyciel w Europie Środkowo-Wschodniej, który ma wielki potencjał. Szacujemy, że wiele firm będzie chciało wziąć udział w procesie prywatyzacji tej spółki _ - podkreślił.

Na początku grudnia nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU upoważniło zarząd PZU do podjęcia działań mających na celu przygotowanie spółki do wejścia na giełdę do końca 2012 roku. Minister skarbu Aleksander Grad oceniał w listopadzie, że do IPO (pierwszej oferty publicznej) spółki mogłoby dojść w I półroczu 2010.

W październikowej ugodzie pomiędzy Eureko i Skarbem Państwa, największymi akcjonariuszami PZU, zobowiązano zarząd spółki do złożenia prospektu do Komisji Nadzoru Finansowego w ciągu siedmiu miesięcy od podjęcia uchwały w tej sprawie.

Resort skarbu poinformował w czwartek, że Trybunał Arbitrażowy zakończył formalnie spór między Skarbem Państwa a Eureko.

Pod koniec listopada PZU wypłacił 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok. Skarb Państwa ma 55 proc. akcji PZU, a Eureko 32 proc. Z dywidendy do Eureko trafiło około 7 mld 757 mln zł; 3 mld 473 mln zł do Skarbu Państwa, a ponad 1,5 mld zł do pozostałych akcjonariuszy.
Między Eureko i MSP trwał konflikt dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 roku, między innymi w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 procent akcji ubezpieczyciela. Postępowanie polskiego rządu Eureko zaskarżyło do Trybunału Arbitrażowego w Londynie.

W sierpniu 2005 roku Trybunał uznał, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Polski rząd apelował w sprawie niekorzystnego wyroku arbitrażu, jednak 26 listopada ub.r. belgijski sąd odrzucił apelację. Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU Eureko szacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

Efektem zawartej na początku października ugody jest odzyskanie przez SP kontroli nad spółką i wypłata holenderskiemu ubezpieczycielowi 4,77 mld zł, z czego 3,55 mld zł z dywidendy specjalnej PZU, przynależnej Skarbowi Państwa. Dodatkowo 1,224 mld zł trafi do Eureko ze sprzedaży 4,9 proc. akcji PZU, które SP wniesie do spółki specjalnego przeznaczenia - Kappa.

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)