Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister zapowiada zmiany w emeryturach

0
Podziel się

Władysław Kosiniak-Kamysz: rząd rozpocznie przegląd systemu emerytalnego. Chodzi o OFE.

Minister zapowiada zmiany w emeryturach
(Reporter)
bDBrayMl

Rząd wkrótce rozpocznie przegląd systemu emerytalnego. Powinien się on zakończyć do końca maja, żeby w czerwcu przedstawić wnioski Radzie Ministrów - zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister przypomniał, że ustawa dotycząca systemu emerytalnego przewiduje przeprowadzenie w 2013 r. jego obowiązkowego przeglądu. Będzie on dotyczył m.in. wypłat emerytur z OFE.

_ - Przesłałem do kancelarii pana premiera harmonogram tego przeglądu. Do końca maja powinniśmy być gotowi z takim przeglądem, żeby w czerwcu poinformować Radę Ministrów, jak wygląda sytuacja, jak zmieniła się po zmniejszeniu składki do OFE sytuacja funduszy i jak wygląda sytuacja przyszłych emerytów _ - powiedział Kosiniak-Kamysz w TOK FM.

bDBrayMn

Dodał, że w ramach przeglądu planowane są m.in.: podsumowanie, jakie są wyniki finansowe OFE, jaka jest ich aktywność na rynku, sprawdzenie, jak wygląda sytuacja w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. _ Pamiętajmy, że wciąż budżet państwa - choć w tym roku mniej o 3 mld zł niż w poprzednim - przelewa pieniądze na dotacje do FUS-u na wypłatę emerytur _ - powiedział minister.

_ - Zmienia się sytuacja demograficzna i stąd wynikała trudna decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego. Jest dużo elementów do przejrzenia. To jest moje zadanie na najbliższe miesiące _ - dodał. Zapowiedział, że jeśli z tego przeglądu będą wynikały potrzeby zmian, to jego resort je zaproponuje.

Zgodnie z wprowadzonymi w maju 2011 r. zmianami w systemie emerytalnym składka przekazywana do OFE została zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. przekierowano na specjalne indywidualne subkonta w ZUS. W 2013 r. część składki trafiającej do OFE wzrośnie do 2,8 proc., w 2014 r. do poziomu 3,1 proc., w 2015 r. do 3,3 proc. Od 2017 r. OFE będą otrzymywać 3,5-proc. część składki.

Z danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w trzyletnim okresie od września 2009 r. do września 2012 r. średnia stopa zwrotu OFE wyniosła 19,2 proc., a najlepszy OFE osiągnął 21,3 proc. Aktywa funduszy wzrosły w tym czasie z ok. 168 mld zł do ponad 252 mld zł, czyli o 84 mld zł. Na kwotę tę złożył się przyrost składek w wysokości 51 mld zł i 39,8 mld zł, które OFE przez trzy lata zarobiły. W tym czasie prowizje pobrane przez fundusze wyniosły 2 mld zł, a opłaty za zarządzanie 2,8 mld zł.

bDBrayMt
Czytaj więcej w Money.pl
Kto wypłaci emerytury z OFE? Nowe pomysły Nadal nie wiadomo, w jaki sposób będą wypłacane świadczenia z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Są jednak nowe koncepcje.
Aktywa OFE w miesiąc zwiększyły się o prawie 7 mld złotych Aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły w listopadzie do 261,6 mld złotych.
bDBrayMO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)