Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister zdrowia zdradza nowe fakty w sprawie refundacji leków

0
Podziel się:

Farmaceuci i lekarze alarmują, że pacjenci będą musieli biegać do NFZ po zwrot pieniędzy za refundowane leki.

Minister zdrowia zdradza nowe fakty w sprawie refundacji leków
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Pacjenci nie będą musieli biegać do NFZ-tu, po nowym roku leki nadal będą refundowane - minister zdrowia uspokaja w Radiu ZET. Bartosz Arłukowicz zapewnił, że w tej sprawie dogadał się już z lekarzami i aptekarzami. Lekarze i aptekarze straszą, że jeśli resort zdrowia nie zmieni przepisów, to pacjenci od stycznia nie kupią leków refundowanych

_ - Zgodnie z nową ustawą lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, kiedy wypisze receptę pacjentowi, który nie jest ubezpieczony. Funkcjonuje już Centralny Rejestr Ubezpieczonych, problem polega na tym, żeby lekarze mieli do pełej bazy ludzi ubezpieczonych. Proces informatyzacji służby zdrowia postępuje, ale tego nie da się zrobić z dnia na dzień - _ powiedział Bartosz Arłukowicz, odnosząc się do problemu, kto ma ustalać właściwy poziom refundacji przepisanego leku.

Z wypowiedzi ministra wynika, że to aptekarze będą decydować o poziomie refundacji, ponieważ mają dostęp do odpowiedniego systemu komputerowego. _ System leków w aptekach jest skomputeryzowany i aptekarze po obwieszczeniu listy leków refundowanych, który lek i jak jest refundowany - tłumaczy . _

_ - Chciałbym rozwiać wszystkie wątpliwości: leki będą refundowane. Jest dobra wola wśród tych, z którymi rozmawiam. Na liście refundowanej jest ponad trzy tysiące leków, a decyzje co do poziomu refundacji dotyczą tylko dwustu osiemnastu lektów stosowanych w chorobach przewlekłych. To nie są decyzje trudne do podjęcia - _powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w rozmowie z Moniką Olejnik.

Nie chciał zdradzić szczegółów porozumienia _ - Z szacunku dla swoich rozmówców nie będę zdradzał pól negocjacyjnych. Umówiłem się ze środowiskiem lekarskim i aptekarskim. Umówiliśmy się, że doprowadzimy do takiej sytuacji, w której od 1. stycznia leki będą refundowane a pacjent nie będzie musiał biegać po NFZ. Chcę uspokoić atmosferę, wiem że emocje w służbie zdrowia rosną kiedy zbliża się 1. stycznia, ale gwarantuję, że te emocje są niepotrzebne - _mówi minister zdrowia. **

Spór o ustawę refundacyjna trwa od miesięcy. Ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku, a już przed tygodniem do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżył ją Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Lekarze uważają, że niekonstytucyjne są przepisy, które pozwalają Narodowemu Funduszowi Zdrowia karać ich finansowo za wystawienie recepty na lek refundowany pacjentowi nieubezpieczonemu. Związkowcy zaskarżyli też regulację dyscyplinującą lekarzy za to, że farmaceutyk ze zniżką wykupi osoba niepotrzebująca go ze względów medycznych.

O sporze wokół refundacji leków czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t89576.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/arlukowicz;pacjenci;nie;beda;placic;100;proc;za;leki,121,0,985465.html) Arłukowicz przemówił. Uspokaja pacjentów Arłukowicz powiedział, że zakończyły się negocjacje w sprawie cen leków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t139727.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/leki;refundowane;od;stycznia;lekarze;wypisza;tylko;recepty;pelnoplatne,125,0,981117.html) Leki refundowane za 100 proc. ceny? Lekarze podjęli decyzję Po Nowym Roku lekarze i dentyści będą wypisywali tylko recepty pełnopłatne, także na leki refundowane przez NFZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t19841.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/leki;podrozeja;nawet;o;blisko;1000;proc;koncerny;zarobia;mniej,196,0,966084.html) Leki podrożeją nawet o blisko 1000 procent Na leki wydajemy rocznie blisko 30 mld zł. Od jutra czekają nas kolejne podwyżki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)