Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo chwali porozumienie z Gazpromem

0
Podziel się:

EuRoPol Gaz zarobić ma na nim łącznie ponad 750 mln zł.

Ministerstwo chwali porozumienie z Gazpromem
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)

Porozumienie z Gazpromem w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski daje korzyści ekonomiczne i prawne dla polskiej gospodarki oraz polskiej spółki gazowej PGNiG - ocenił wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Wiceszef resortu skarbu przedstawił podczas środowego posiedzenia komisji skarbu informację w sprawie zawarcia polsko-rosyjskiej umowy gazowej i jej konsekwencji. Zaznaczył, że jest ona wspólnie uzgodniona z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

_ - W wyniku negocjacji udało się nam przedłużyć kontrakt na tranzyt gazu przez Polskę do 2045 roku. Polska, bez względu na to czy powstanie nowa sieć przesyłu gazu do zachodniej Europy w postaci na przykład gazociągu północnego, w dalszym ciągu utrzyma status kraju tranzytowego _ - podkreślił wiceminister.

Ocenił, że z kontraktem wiążą się _ znaczące wpływy i zagwarantowane zyski _ dla spółki EuRoPol Gaz. Do 2045 roku zysk netto - indeksowany o wskaźnik inflacji - będzie wynosił dla tej spółki w skali roku 21 mln zł; z kolei w perspektywie 30 lat łącznie będzie to 756 mln zł.

Wejście w życie porozumienia z Gazpromem zwieńczy blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw - po tym, gdy na początku ubiegłego roku gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Spółka przesyłała nam 2,3 mld m sześc. surowca rocznie. Zawarty w 2006 roku kontrakt PGNiG SA ze spółką RosUkrEnergo miał obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku.
Tydzień temu zarząd i rada nadzorcza PGNiG zaakceptowały porozumienie z Gazpromem Export w sprawie dostaw, tranzytu i 5-letniego upustu na cenę gazu dla Polski.

Również rząd przyjął w obiegowym trybie uchwałę zatwierdzającą to porozumienie, co otwiera drogę do podpisania aneksu do dotychczasowego kontraktu.

Uzgodniony z Rosjanami upustma zrekompensować zaległe należności Gazpromu z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski, ocenione przez resort skarbu na ok. 80-90 mln dol. Spółki - wraz z operatorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, EuRoPol Gazem - porozumiały się też w sprawie przedłużenia tranzytu rosyjskiego surowca gazociągiem jamalskim przez Polskę na Zachód do 2045 roku.

Budzanowski zwrócił również uwagę na wynegocjowany przez zarząd PGNiG _ pewien upust cenowy _ na dostawy gazu przez najbliższe 5 lat do 2014 roku. - _ Nie mogę przedstawić szczegółów tego upustu na odbywającym się w trybie jawnym posiedzeniu sejmowej komisji skarbu. Ten upust dla Polski oznacza około 200 mln USD oszczędności w zakupie gazu _ - podkreślił wiceminister.

Zaznaczył, że to jest bardzo istotne w kontekście zaległych opłat Gazpromu za 2006, 2007, 2008 i 2009 r. - _ Upust dla PGNiG w ramach negocjacji to 200 mln USD, czyli czterokrotnie więcej od potencjalnych kwot, które powinien zapłacić Gazprom Export EuRoPol Gazowi. Widać kolejny zysk dla polskiego akcjonariusza w EuRoPol Gazie i polskiej gospodarki _ - wyjaśnił Budzanowski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)