Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Finansów bierze się za parabanki

0
Podziel się:

Przepisy, mające chronić klientów przed lichwiarskimi praktykami stosowanymi przez te instytucje, mają być gotowe do końca roku.

Ministerstwo Finansów bierze się za parabanki
(mf.gov.pl)

Wkrótce koniec z wysokimi opłatami pobieranymi przez parabanki. W ministerstwie finansów trwają prace nad przepisami mającymi ochronić klientów przed lichwiarskimi praktykami stosowanymi przez te instytucje - poinformował wiceminister Wojciech Kowalczyk.

Senat wysłuchał informacji o działalności parabanków z uwzględnieniem zagrożeń dla obywateli i systemu finansów publicznych. Wojciech Kowalczyk powiedział, że propozycja nowych przepisów powinna być gotowa do końca roku.

- _ Nowe rozwiązanie, zgodnie z rekomendacją Komitetu Stabilności Finansowej, zmierza do wprowadzenia realnej rzeczywistej stopy oprocentowania kredytu, daje dodatkowe uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego w dostępność do informacji uzyskiwanych przez KNF oraz dodatkowe uprawnienia dla UOKiK _ - powiedział wiceminister.

Z opublikowanego niedawno raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że parabanki nie przekraczają ustawowego limitu oprocentowania pożyczek. Olbrzymie zyski zapewniają sobie poprzez dodatkowe prowizje i opłaty. Dlatego - jak powiedział wiceminister Wojciech Kowalczyk - resort finansów zaproponuje określenie górnej granicy tych opłat.

Wiceminister Wojciech Kowalczyk potwierdził, że parabanki nie są objęte nadzorem KNF i resortu finansów. W trakcie dyskusji senatorowie mówili, że straty dla obywateli wynikłe z działalności tych instytucji wzrosły na przestrzeni ostatnich pięciu lat ze 170 milionów do ponad 2 miliardów.

Z ostatniego raportu UOKiK opublikowanego 9 lipca wynika, że koszty oferowanych pożyczek często są bardzo wysokie - oprócz oprocentowania, które nie przekracza ustawowej granicy, czyli czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP, pobiera się prowizje czy nielimitowane prawem opłaty za odbiór rat w domu klienta.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec kredytów na 12 tysięcy procent? Firmy pożyczkowe na cenzurowanym Prezes UOKiK-u przedstawi dziś kolejny raport na temat parabanków.
Szokujące wyniki raportu. UOKiK ostrzega Polaków Zobacz, jak instytucje finansowe naciągają nas na pożyczki.
Polacy uciekają do parabanków. Oto powody Liczba zaciągniętych pożyczek poza bankami rośnie błyskawicznie. To już pół miliona umów w ciągu pół roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)