Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ministerstwo finansów
28.06.2013 16:05

Ministerstwo Finansów dostanie kredyt z Banku Światowego

Dzięki temu będzie miało sfinansowane ponad 90 procent tegorocznych potrzeb.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)
minister finansów Jacek Rostowski

W lipcu resort finansów otrzyma z Banku Światowego miliard euro kredytu, dzięki czemu będzie miał sfinansowane 91 procent tegorocznych potrzeb pożyczkowych - poinformował dyrektor departamentu długu publicznego w MF Piotr Marczak.

_ - Po uwzględnieniu planowanego finansowania nierynkowego do sfinansowania całości potrzeb pozostaje ok. 7 mld zł. Na koniec czerwca zwiększyliśmy rezerwę środków złotowych i walutowych do ok. 47 mld zł _ - poinformował Marczak.

Wskazał, że wysoki stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych, zwiększenie rezerwy płynnościowej, zmienna sytuacja na rynkach finansowych oraz okres wakacyjny uzasadniają ograniczenie podaży obligacji w najbliższych miesiącach. _ - Z tych względów zawieszamy przeprowadzanie przetargów papierów skarbowych w lipcu i sierpniu _ - zaznaczył.

Zastrzegł, że resort finansów zostawia jednak _ miejsce na dialog z rynkiem _. Oznacza to, że jeśli sytuacja na rynkach finansowych będzie się dalej stabilizować, a inwestorzy zgłoszą duży popyt na papiery skarbowe, MF dopuszcza możliwość przeprowadzenia przetargu w wakacje. - _ W planie podaży na trzeci kwartał letnie przetargi zapisane zostały więc jako warunkowe _ - napisał Marczak.

Poinformował ponadto, że w lipcu MF przekaże na rynek środki z tytułu odsetek i wykupu obligacji krajowych w wysokości 9,5 mld zł i blisko 2 mld zł do OFE. - _ Prawie 11,5 mld zł wypływających w lipcu na rynek środków przyczyni się do dalszej stabilizacji sytuacji na naszym rynku długu. W sierpniu wykupimy ostatnią pulę zapadających bonów skarbowych. Tym samym pierwszy raz w historii zadłużenie w bonach skarbowych spadnie do zera _ - podkreślił.

Dyrektor departamentu długu w MF wyjaśnił, że sprzedaż obligacji przez inwestorów zagranicznych w ostatnich dniach maja spowodowała, że portfel tej grupy inwestorów w całym maju praktycznie się nie zmienił. _ - W czerwcu obserwujemy zmniejszenie portfela inwestorów zagranicznych o ok. 2 proc. Sprzedaż obligacji przez niewielką część inwestorów zagranicznych wykorzystana została przez krajowe podmioty do zakupów tych obligacji po atrakcyjnych cenach _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister tłumaczy się w sprawie deficytu Jeśli w czerwcu wpłynie do budżetu zysk Narodowego Banku Polskiego, deficyt po czerwcu może spaść w okolice 80 procent dopuszczonego w ustawie budżetowej na 2013 rok.
Rekordowo wysoki deficyt. Skąd taki wynik? Na koniec maja deficyt budżetu państwa wyniósł 30 mld 943 mln zł, czyli 87 procent deficytu planowanego na cały 2013 rok
Koniec rajów podatkowych? Rostowski ma plan Plany resortu finansów są związane z bardzo popularnym ostatnio zakładaniem spółek na Słowacji i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Tagi: ministerstwo finansów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz