Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w ustawach podatkowych

0
Podziel się:

W sierpniu resort zabierze się za rynek stali. W listopadzie wejdzie w życie podwyżka akcyzy na gaz ziemny. Ale to nie wszystko...

na zdjęciu minister finansów Jacek Rostowski
na zdjęciu minister finansów Jacek Rostowski (Krystian Maj/REPORTER)

Jeszcze w tym roku podatników czeka kilka istotnych zmian. W sierpniu resort finansów zabierze się za walkę z oszustami działającymi na rynku stali, a w listopadzie wejdzie w życie podwyżka akcyzy na gaz ziemny stosowany do celów opałowych.

Z informacji zebranych między innymi ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji wynika, że na zmianę Ordynacji podatkowej i ustawy o VAT czeka branża stalowa, która narzeka na nieuczciwą konkurencję szarej strefy. Dotkliwe straty związane z wyłudzeniami VAT w obrocie prętami stalowymi ponosi także fiskus, bowiem proceder przekłada się na kilkusetmilionowe straty budżetu państwa.

To ma się zmienić. Ministerstwo Finansów chce, by w sierpniu weszła w życie procedura tzw. odwróconego VAT na niektóre wyroby stalowe. W takim przypadku to kupujący, a nie sprzedający będzie musiał odprowadzić podatek. Zmianę taką resort chce wprowadzić do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej i ustawy o VAT.

Projekt ten zakłada także tzw. solidarną odpowiedzialność podatkową w obrocie _ towarami wrażliwymi _ (stal, paliwa, złoto) i zakaz rozliczania VAT kwartalnie w przypadku takich wyrobów. Ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania informatycznego ministerstwo planuje, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 października 2013 r.

Wkrótce potem czekają nas kolejne zmiany. Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie przewiduje wprowadzenie od 1 listopada br. akcyzy na gaz ziemny wykorzystywany do celów opałowych. Ministerstwo tłumaczy, że musi to zrobić ze względu na regulacje unijne. 31 października br. przestanie bowiem obowiązywać zwolnienie z akcyzy dotyczące gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. MF zaplanowało wprowadzenie stawki w wysokości 1,28 zł/1GJ, co oznacza, że podatek będzie stanowił ok. 3 proc. średniej ceny hurtowej gazu. Przewidziano jednak szereg zwolnień np. dla gospodarstw domowych, szkół, przedszkoli, żłobków, czy szpitali.

Kolejne projekty, nad którymi pracuje resort przewidują zmiany w przyszłym roku. W pierwszej kolejności fiskus _ weźmie pod lupę _ firmy, które przerzucają swoje dochody do swoich spółek zakładanych za granicą w państwach o niższym opodatkowaniu. Zmiana zaproponowana w projekcie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych przewiduje wprowadzenie rozwiązania polegającego na opodatkowaniu w Polsce dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych, tzw. CFC - Controlled Foreign Corporation. Zgodnie z projektem polska firma płaciłaby w Polsce podatek również od dochodów osiągniętych przez CFC.

Resort przygotował także inny obszerny projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT. Proponuje wprowadzenie od stycznia 2014 r. podatku na tzw. polisolokaty. Są to lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Stratę związaną z opodatkowaniem _ polisolokat _ zrekompensować może wprowadzenie - w tym samym projekcie - nowej ulgi mieszkaniowej. Zwolnienie podatkowe objęłoby odsetki od środków gromadzonych na rachunkach bankowych, jeżeli zostałyby przeznaczone na realizacje celu mieszkaniowego. MF zgodziło się ponadto, by firmy mogły dobrowolnie przekazywać 1 proc. podatku CIT na rzecz jednostek naukowych. Zaplanowano także włączenie w zakres opodatkowania CIT spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych.

Od 1 lipca 2014 r. miałaby wejść w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej, która przewiduje wprowadzenie tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (przepisy te są na razie na etapie projektu założeń). Fiskus mógłby uznać, że podatnik dokonał transakcji tylko po to, by uniknąć zapłaty podatku. Urząd skarbowy w takiej sytuacji mógłby nakazać zapłatę podatku i dodatkowo nałożyć karę.

Ministerstwo proponuje także rozszerzenie zakresu informacji, których organy podatkowe mogą żądać od banków i innych instytucji finansowych. Planowane są też zmiany dotyczące kontroli podatkowych, dzięki którym mają być one szybsze i dokładniejsze. Poza tym MF planuje wprowadzenie nowych regulacji dotyczących udzielania pełnomocnictw oraz unowocześnienie zasad doręczania pism podatnikom. Projekt przewiduje poza tym, że dostęp do Rejestru Zastawów Skarbowych będzie otwarty i nieodpłatny.

MF przewiduje, że przepisy dotyczące takiego rejestru zaczęłyby obowiązywać od 1 lipca 2015 r., a regulacje związane z instytucją pełnomocnictwa ogólnego - od 1 stycznia 2016 r.

Plany podatkowe resortu finansów sięgają jednak dalej. Ministerstwo zakłada, że w 2020 r. firmy wydobywcze zaczną płacić specjalny podatek od gazu ziemnego i ropy naftowej. Ustawa o podatku węglowodorowym miałaby wejść w życie wcześniej - w 2015 r. Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort finansów w lutym br. obciążenia z tytułu wszystkich podatków i opłat pobieranych od spółek branży wydobywczej wyniosłyby ok. 40 proc. ich zysków brutto.

Czytaj więcej w Money.pl
Powrót do zwolnienia podmiotowego w VAT Decyzję o zrzeczeniu się tego prawa warto przemyśleć – na możliwość ponownego wyboru zwolnienia trzeba czekać ponad rok.
Odwrócony VAT ulży tej branży. Są zmiany W 2012 r. ponad połowa zużywanych w kraju prętów zbrojeniowych mogła pochodzić z nielegalnego obrotu.
Przegląd klimatyzacji w aucie zmniejszy podatek Wydatki poniesione w związku z okresowym przeglądem klimatyzacji w aucie wykorzystywanym do celów firmowych można rozliczyć podatkowo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)