Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Gospodarki chce inwestować w metan

0
Podziel się:

W ostatnich dniach kierownictwo ministerstwa przyjęło analizę skuteczności systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z metanu.

Ministerstwo Gospodarki chce inwestować w metan
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

W ciągu minionych pięciu lat o ponad jedną piątą wzrosła ilość metanu wykorzystywanego do celów energetycznych. W kolejnych latach resort gospodarki chce zwiększyć gospodarcze wykorzystanie tego gazu, towarzyszącego pokładom węgla.

Jak podało biuro prasowe resortu, w ostatnich dniach kierownictwo ministerstwa przyjęło analizę skuteczności systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z metanu. Dokument ma być punktem wyjścia do dalszych działań na rzecz zwiększenia wykorzystania metanu do produkcji prądu i ciepła.

Rocznie w czasie produkcji węgla kamiennego uwalnia się ponad 800 mln m sześc. metanu, z czego ok. 600 mln m sześc. odprowadzane jest do atmosfery drogą wentylacyjną, a ponad 200 mln m sześc. jest ujmowane poprzez kopalniane instalacje odmetanowania. Duża część ujętego w ten sposób metanu zasila silniki do produkcji prądu, ciepła i chłodu do klimatyzacji kopalń.

Spółki węglowe coraz częściej decydują się na produkcję energii z metanu. Najwięcej prądu pozyskuje z tego gazu Jastrzębska Spółka Węglowa, ale służące do tego instalacje działają też w innych spółkach - coraz więcej jest ich w Kompanii Węglowej, a od niedawna również w Katowickim Holdingu Węglowym.

Zgodnie z przyjętym przez resort gospodarki opracowaniem, aby zwiększyć zagospodarowanie metanu, potrzebne są zmiany w obowiązującym systemie wsparcia, z którego skorzystają przedsiębiorcy zainteresowani produkcją energii z wykorzystaniem tego surowca.

Eksperci uznali, że istniejące w Polsce mechanizmy wsparcia dla produkcji energii z metanu pochodzącego z kopalń węgla kamiennego nie odpowiadają potrzebom rynku, a stworzony w 2010 r. system zachęt w postaci świadectw oraz pomocy publicznej dla modernizacji nie jest wystarczającą zachętą dla przedsiębiorców.

Autorzy analizy proponują rozszerzenie systemu wsparcia na zasadach zbliżonych do pomocy dla odnawialnych źródeł energii. Mogliby korzystać z niego zarówno przedsiębiorcy produkujący prąd jak i ciepło. Ułatwi to znacznie gospodarcze wykorzystanie metanu.

Zgodnie z dokumentem, wsparciem powinien zostać objęty również proces utylizacji i zagospodarowania metanu wentylacyjnego, który stanowi ok. 80 proc. całkowitej ilości metanu uwalnianego podczas eksploatacji górniczej. Umożliwi to zagospodarowanie i racjonalne wykorzystanie gazu, który obecnie trafiła do atmosfery.

Obowiązek przeprowadzenia analizy skuteczności wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z metanu uwalnianego i ujmowanego przy eksploatacji węgla kamiennego nakłada na resort gospodarki program działań wykonawczych na lata 2009-2012, który jest załącznikiem do polityki energetycznej Polski do 2030 r.

W ramach unijnego programu _ Innowacyjna Gospodarka _ Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie realizują projekt pod nazwą _ Proekologiczna technologia utylizacji metanu z kopalń _. Jego celem jest opracowanie nowoczesnej technologii dla utleniania metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń.

Polska od 2007 r. bierze udział w pracach Global Methane Initiative. To międzynarodowe partnerstwo, mające na celu redukcję emisji oraz energetyczne wykorzystanie metanu w gospodarce. Należą do niego przedstawicieli organów administracji, przedsiębiorstw górniczych i instytutów badawczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ocean Arktyczny jest źródłem metanu? Kiedy lodowa pokrywa Oceanu Arktycznego topnieje lub pęka, obecna pod nią woda emituje do atmosfery duże ilości silnego gazu cieplarnianego, metanu.
Górnicy czwarty dzień są uwięzieni pod ziemią Mężczyźni przebywają pod ziemią od czterech dni, gdy częściowo zawalił się szyb w nieczynnej kopalni złota i miedzi.
Halemba-Wirek czterokrotnie zmniejszyła stratę Należąca do Kompanii Węglowej kopalnia Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej w ub. roku blisko czterokrotnie zmniejszyła stratę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)