Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Gospodarki chce znieść VAT na bezpłatne porady prawne

0
Podziel się:

Pomysły Ministerstwa mają uprościć warunki wykonywania działalności gospodarczej i znoszą niektóre zbędne uciążliwości biurokratyczne.

Ministerstwo Gospodarki chce znieść VAT na bezpłatne porady prawne
(Jan Bielecki/East News)

Zniesienie podatku VAT na bezpłatne porady prawne, zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego u nowego pracodawcy to wybrane propozycje ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, które Ministerstwo Gospodarki przypomina w swym komunikacie.

Projekt założeń do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej zawiera prawie 50 konkretnych rozwiązań. Mają one uprościć warunki wykonywania działalności gospodarczej i znoszą niektóre zbędne uciążliwości biurokratyczne. Projekt założeń przyjął już Komitet Rady Ministrów.

Wśród propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG) znajduje się wyłączenie z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób niezamożnych, korzystających z pomocy społecznej. _ - Zmiana powinna przełożyć się więc na większą dostępność bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych _ - czytamy w komunikacie.

Wśród innych propozycji Ministerstwa znalazły się ułatwienia dla pracodawców. Resort Janusza Piechocińskiego proponuje, by pracownicy dojeżdżający do pracy np. autobusem zorganizowanym przez pracodawcę nie musieli płacić podatku dochodowego z tego tytułu.

_ - Zapewnienie darmowego transportu przez pracodawcę stanowi jeden z decydujących czynników dla podjęcia pracy w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania, szczególnie w przypadku terenów słabiej skomunikowanych. Wprowadzenie zwolnienia podatkowego w tym zakresie pobudzi aktywność inwestycyjną przedsiębiorców oraz będzie zachęcać do zatrudniania osób bezrobotnych, z miejscowości oddalonych od zakładu pracy _ - ocenia Ministerstwo Gospodarki.

Zmiany, które chce wprowadzić Ministerstwo, umożliwiłoby też zatrudnienie pracownika na podstawie aktualnego orzeczenia lekarskiego, które otrzymał od poprzedniego pracodawcy. Wyjątek powinni stanowić pracownicy zatrudniani w szczególnych gałęziach gospodarki, np. spożywczej, medycznej, ratowniczej oraz transporcie lądowym, morskim i lotniczym.

_ - W ostatnim czasie pracownicy bardzo często zmieniają pracodawcę, dlatego tak ważne jest, aby zminimalizować koszty administracyjne, które się z tym wiążą _ - czytamy w komunikacie.

Z kolei w projekcie założeń nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzenie zasady _ dwóch terminów _. Propozycja zmierza do wprowadzenia zasady, zgodnie z którą przepisy mające wpływ na podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej mogłyby wchodzi w życie tylko dwa razy w roku (np. 1 stycznia i 1 czerwca) z przynajmniej miesięcznym vacatio legis.

Ministerstwo planuje też przeprowadzenie pilotażu systemu konsultacji on-line, który ma zwiększyć przejrzystość procesu legislacyjnego. Taki system umożliwiłby obywatelom zgłaszanie analiz, propozycji przy tworzeniu regulacji prawnych.

_ - Wdrożenie systemu konsultacji on-line docelowo wpłynie m.in. na skrócenie czasu obiegu dokumentów w procesie ich tworzenia i konsultowania, łatwiejszą pracę z uwagami zgłoszonymi podczas konsultacji oraz większe zaangażowanie strony społecznej w proces tworzenia aktów prawnych _ - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo zachęca do zgłaszania przykładów barier prawnych i propozycji uproszczeń legislacyjnych na adres regulacje@mg.gov.pl.

Czytaj więcej o polskiej gospodarce w Money.pl
Pomysł ministerstwa zaszkodzi firmom? Odpowiedzialność solidarna nabywcy za podatek, którego nie zapłacił sprzedający, ma nie dotknąć małych przedsiębiorców.
Podatek w górę. Od dziś więcej zapłacimy za... Wchodzą w życie przepisy precyzujące, stawki podatku VAT za napoje serwowane w restauracjach i barach. Co podrożeje?
Kolejny cios w branżę. Rząd nie wie co robi? Dla budżetu to zastrzyk nawet miliarda złotych. Przedsiębiorcy twierdzą jednak, że decyzja o zniesieniu ulgi będzie fatalna w skutkach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)