Notowania

Ministerstwo Gospodarki: Kontynuacja ożywienia obrotów towarowych

Zgodnie z danymi NBP o bilansie płatniczym w listopadzie eksport zwiększył się o 7,8 proc., natomiast import zwiększył się o 4,4 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Endostock/Dreamstime)

Odnotowane w październiku i listopadzie 2012 roku ożywienie w obrotach towarowych było kontynuowane w grudniu - ocenili analitycy Ministerstwa Gospodarki w komentarzu na temat ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego dotyczących bilansu płatniczego.

_ Przewiduje się, że odnotowane w październiku i listopadzie 2012 r. ożywienie obrotów towarowych będzie kontynuowane w grudniu (jakkolwiek jego dynamika będzie nieco wolniejsza). Dodatkowo należy zauważyć, że handel zagraniczny w grudniu będziemy porównywać z relatywnie niską bazą sprzed roku _ - napisano w komunikacie MG.

Zgodnie z danymi NBP o bilansie płatniczym w listopadzie eksport zwiększył się o 7,8 proc., natomiast import zwiększył się o 4,4 proc.

_ W listopadzie 2012 r. odnotowano relatywnie szybki wzrost obrotów towarowych, jakkolwiek wyraźnie niższy niż miesiącu poprzednim. Po październikowym wzroście eksportu o 15,4 proc., w listopadzie zwiększył się on o 7,8 proc., do 13 mld euro. Natomiast import zwiększył się o 4,4 proc. (do 13,4 mld euro) wobec wzrostu o 7,5 proc. przed miesiącem _ - poinformował resort gospodarki.

W rezultacie w listopadzie ub.r. (inaczej niż w dwóch poprzednich miesiącach) w wymianie handlowej odnotowano deficyt na poziomie prawie 0,4 mld euro wobec blisko 0,8 mld euro przed rokiem. Według ministerstwa listopadowe tempo wzrostu obrotów towarowych wpłynęło na wyniki handlu w skali 11 miesięcy ub.r. - eksport zwiększył się w tym czasie o 4,5 proc. (do 135,3 mld euro), a import o 0,9 proc. (do 139,6 mld euro).

_ Tym samym utrzymująca się różnica między tempem wzrostu eksportu i importu zwiększyła się z 1,9 pkt. proc. w I półroczu 2012 r. i 3,2 pkt. proc. w skali trzech kwartałów ub.r., do 3,6 pkt. proc. po 11 miesiącach 2012 r. Deficyt obrotów towarowych został zredukowany o 4,6 mld euro, do 4,3 mld euro. Odpowiadał on za 35 proc. łącznego ujemnego salda na rachunku obrotów bieżących po 11 miesiącach ub.r. _ - dodano.

Czytaj więcej o polskiej gospodarce w Money.pl
Firmy nie boją się kryzysu? Zaskakujące dane NBP W czwartym kwartale 2012 roku sytuacja przedsiębiorstw się pogorszyła, ale w tym roku przedsiębiorcy oczekują...
Tyle zaoszczędzimy na zaokrągleniu cen NBP policzył, jakie korzyści przyniesie wycofanie jedno i dwugroszówek.
NBP wycofuje groszówki. Już wiadomo jak Narodowy Bank Polski zaprezentował projekt zmian ustawowych, który umożliwiłby zaokrąglanie płatności do pięciu groszy.
Tagi: bilans handlu zagranicznego, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz