Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Gospodarki: Rośnie popyt na pracę

0
Podziel się:

Płace rosną rekordowo. Bezrobocie będzie spadać - oceniają analitycy resortu.

Ministerstwo Gospodarki: Rośnie popyt na pracę
(PAP/Tomasz Paczos)

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 0,4 proc. Średnia płaca w tym sektorze przerosła oczekiwania i osiągnęła poziom 3033 zł. Zdaniem analityków Ministerstwa Gospodarki, popyt na pracę jest wysoki.

W lutym zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło ponad 5,37 mln osób. W skali roku wzrost wyniósł 5,9 proc,. co - jak ocenia resort gospodarki - świadczy to o wysokim popycie na pracę. - _ W najbliższych miesiącach powinien utrzymać się on na zbliżonym poziomie, o ile nie zostanie osiągnięta bariera ze strony podaży pracy _ - informuje Julita Żylińska-Imiołek z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki.

Średnie, miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło w lutym 3033 zł. To o 12,8 proc. więcej niż rok temu i zdecydowanie więcej od oczekiwań analityków resortu gospodarki. _ - To kolejny najwyższy wzrost od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przekroczony został rekordowy wynik z listopada ubiegłego roku, kiedy średni miesięczny wzrost wynagrodzeń wyniósł 12 proc. _ - przypomina Żylińska-Imiołek.

Sytuacja, zdaniem Ministerstwa Gospodarki wynika z braku na rynku pracy osób o wymaganych kwalifikacjach. Pracodawcy są zatem skłonni oferować lepsze płace. Polskie zarobki wciąż wyrównują się z pensjami w innych krajach UE.

Ministerstwo przestrzega jednak, że wzrost płac może prowadzić do pogorszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, co paradoksalnie może też skutkować czasowym wzrostem bezrobocia -przedsiębiorcy mogą próbować ograniczać wzrost kosztów pracy poprzez wzrost wydajności pracy i wstrzymanie się od zatrudniania nowych pracowników. Analitycy resortu uważają jednak, że taka sytuacja w najbliższej przyszłości nam nie grozi.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)