Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.05.2005 19:32

Ministerstwo Kultury pozyskało środki unijne na remonty lub budowę 112 obiektów kultury

Ministerstwo Kultury pozyskało środki unijne na remonty lub budowę 112 obiektów kultury: zabytków, teatrów i centrów kultury. Minister Dąbrowski podsumował 12 ostatnich miesięcy działalności resortu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trzy czwarte pieniędzy na te ponad 100 obiektów kultury, pochodzi z funduszy unijnych, a jedna czwarta ze zródeł krajowych - budżetu ministerstwa kultury lub lokalnych samorządów. Łączna wartość zatwierdzonych projektów wynosi 650 milinów złotych. Za te pieniądze zostaną między innymi zbudowane: opera w Krakowie, sala koncertowa w Poznaniu, centrum filmowe i centrum muzyczne w Katowicach w Katowicach. Zostanie też sfinansowana renowacja między innymi Pałacu Pod Blachą i Zamku Królewskiego w Warszawie, oraz starówki w Kazimierzu Dolnym.

Za sukces resortu minister Dąbrowski uznał wygospodarowanie dodatkowych środków na zakupy dla polskich bibliotek. W 2002 roku wyniosły one 1 mln złotych, w tym roku jest to aż 30 milionów.

Dąbrowski dodał, że ogólne nakłady na kulturę w Polsce w ciągu ostatnich 2 lat wzrosły o 40 procent. W najgorszej sytuacji znajduje się narodowa kinematografia. Dla przykładu Francja w 2002 roku przeznaczyła na swoje kino 498 mln euro, a Polska - półtora miliona, czyli ponad trzysta razy mniej. "Z takim budżetem nie ma mowy o powrocie polskiego kina do dawnej świetności" - mówił Waldemar Dąbrowski. Minister przekonywał do projektu ustawy o kinematografii, który przewiduje pozabudżetowe źrodla finansowania kinematografii. Głosowanie nad tym projektem w Sejmie ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz