Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ministerstwo Skarbu Państwa: przychody z prywatyzacji w tym roku niższe niż planowano

W tegorocznym budżecie państwa założono, że przychody z prywatyzacji wyniosą 3,7 mld zł. Na koniec czerwca było to 769 mln zł, a prywatyzacją objęto 24 spółki - poinformował wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mf.gov.pl)
Wojciech Kowalczyk

W tegorocznym budżecie państwa założono, że w 2014 roku przychody z prywatyzacji wyniosą 3,7 mld zł. Wiceminister Wojciech Kowalczyk już zakłada, że nie uda się zrealizować planu. Również w 2015 roku wpływy z tego tytułu będą mniejsze.

_ - Naszym naczelnym celem jest budowa wartości spółek. Chcemy przede wszystkim wzmocnić nadzór właścicielski, nie prowadzimy prywatyzacji dla samej prywatyzacji. Działania prywatyzacyjne i sprzedaż pakietów akcji spółek Skarbu Państwa będą podporządkowane przede wszystkim potrzebom dokapitalizowania Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR) i BGK w ramach programu Inwestycje Polskie _ - powiedział dziennikarzom wiceminister Kowalczyk.

W tegorocznym budżecie państwa założono, że w 2014 roku przychody z prywatyzacji wyniosą 3,7 mld zł. Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa wynikało wcześniej, że z transakcji giełdowych ma pochodzić około 2,5 mld zł.

_ - W 2015 roku przychody z prywatyzacji mogą być niższe niż w 2014 r. Również w 2014 roku wpływy z prywatyzacji mogą być niższe niż założone w budżecie _ - powiedział Kowalczyk.

Na koniec czerwca przychody z prywatyzacji spółek pod nadzorem MSP wynosiły 769 mln zł, a prywatyzacją objęto do tej pory w tym roku 24 spółki. Dodatkowo na początku lipca Skarb Państwa pozyskał 121,5 mln zł ze sprzedaży 6 mln akcji PGE.

Cena jednej akcji wyniosła 20,25 zł. Rzeczniczka prasowa resortu skarbu Agnieszka Jabłońska-Twaróg poinformowała wtedy, że około 48 proc. akcji PGE kupili inwestorzy z Polski, około 31 proc. z Wielkiej Brytanii, a około 8 proc. ze Stanów Zjednoczonych.

Sprzedaż akcji przez PIR nastąpiła po ich wniesieniu do PIR w celu dokapitalizowania. MSP podało, że pozyskanie 1.204 mln zł umożliwi spółce realizację projektów infrastrukturalnych o istotnym znaczeniu dla gospodarki. - _ PIR ma już wszelkie narzędzia by przystąpić do działania. Oczekujemy od PIR przyspieszenia realizacji projektów infrastrukturalnych _- powiedział, cytowany w komunikacie, Wojciech Kowalczyk, wiceminister Skarbu Państwa.

Z kolei 121,5 mln zł pozyskane przez Ministerstwo Skarbu Państwa zasili przychody z prywatyzacji. Skarb Państwa potwierdził w komunikacie zamiar zachowania pakietu reprezentującego ponad 50 procent kapitału zakładowego PGE w dającej się przewidzieć przyszłości.

Czytaj więcej w Money.pl
Dla kogo akcje Krajowej Spółki Cukrowej? Ministerstwo Skarbu Państwa jest gotowe do rozmów z zainteresowanymi organizacjami na temat zasad prywatyzacji spółki.
Na tej podstawie powstanie budżet na 2015 rok - _ Po przeprowadzeniu analizy, będziemy mogli podejmować jakieś decyzje dotyczące zmian _ - powiedział premier Donald Tusk, komentując przyjęte założenia.
Oto cztery powody, przez które rząd nie dopnie budżetu Rząd Donalda Tuska pisze ustawę budżetową na przyszły rok. Zdaniem ekonomistów założenia są przeszacowane.
Tagi: ministerstwo skarbu państwa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz