Notowania

gospodarka
05.06.2010 12:50

Ministrowie G20: Potrzeba reformy systemu finansowego

W Korei Południowej zakończył się 2-dniowy szczyt ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ragsac19/Dreamstime)

*Ministrowie finansów państw grupy G20 zadeklarowali, że są gotowi _ szybko osiągnąć porozumienie w sprawie zaostrzenia wymogów w sferze kapitału i płynności _ wobec instytucji finansowych. Stanowisko przedstawili w oświadczeniu opublikowanym po zakończeniu 2-dniowych obrad w Pusanie (Korea Południowa).*

Nie wspomniano natomiast o możliwości wprowadzenia światowego podatku bankowego, który miałby w przyszłości umożliwić finansowanie planów ratunkowych. Za podatkiem takim opowiadają się UE i USA, natomiast są mu przeciwne m.in. Kanada, Brazylia, Indie i Australia.

_ - Niedawna niestabilność na rynkach finansowych przypomina nam o utrzymujących się poważnych wyzwaniach i uwypukla znaczenie współpracy międzynarodowej _ - napisano w oświadczeniu, które posłuży jako zarys wytycznych na rozmowy przywódców G20 w Toronto 26-27 czerwca.

Państwa muszą _ wprowadzić wiarogodne posunięcia sprzyjające wzrostowi, aby doprowadzić do równowagi finansowej _, przy czym polityka poszczególnych krajów w tej sferze powinna odpowiadać ich konkretnej sytuacji - ocenili ministrowie.

W dokumencie poparto politykę ratunkową dla Europy i konieczność nadania równowagi wzrostowi gospodarczemu poprzez wspieranie krajowego popytu i wymiany handlowej z państwami rozwijającymi się.

_ - Z zadowoleniem przyjmujemy działania podjęte przez Unię Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy _ - głosi dokument, odnosząc się do uzgodnionego w pierwszej połowie maja pakietu ratunkowego dla krajów strefy euro wartości do 750 mld euro.

Tagi: gospodarka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz