Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Misja w Afganistanie. Jakie skutki przyniesie niepodpisanie paktu o bezpieczeństwie?

0
Podziel się:

Całkowite wycofanie wojsk USA z Afganistanu oznaczać będzie konieczność zamknięcia istniejących tam baz dronów operujących w Pakistanie.

Misja w Afganistanie. Jakie skutki przyniesie niepodpisanie paktu o bezpieczeństwie?
(Krypto/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEEqAXNh

Całkowite wycofanie wojsk USA z Afganistanu oznaczać będzie konieczność zamknięcia istniejących tam baz dronów operujących w Pakistanie, co utrudni też reagowanie w sytuacji, gdyby w regionie doszło do kryzysu nuklearnego - ocenia _ New York Times _.

W opublikowanym dzisiaj artykule dziennik analizuje, jakie skutki przyniesie niepodpisanie z USA przez Afganistan dwustronnego paktu o bezpieczeństwie. W razie wycofania wszystkich żołnierzy z Afganistanu _ bazy dronów CIA w tym kraju będą musiały zostać zamknięte (...) ponieważ nie będzie możliwa ich ochrona _ - pisze _ NYT _, powołując się na przedstawicieli administracji USA.

_ Najbliższe alternatywne bazy _ będą zbyt odległe do ataków na Al-Kaidę w Pakistanie. Będą też zbyt odległe do _ monitorowania i odpowiedzi tak szybkiej jak obecnie ze strony sił amerykańskich, gdyby w regionie doszło do kryzysu, takiego jak utrata materiału nuklearnego czy takiej broni w Pakistanie i Indiach _ - twierdzi dziennik.

bEEqAXNj

Jako _ szczególnie delikatną _ sprawę gazeta wskazuje rozmowy z Pakistanem na temat jego programu nuklearnego. _ W ostatnich latach kraj ten wzmocnił swoje dążenia do zbudowania taktycznej broni nuklearnej (...), która mogłaby zostać użyta do odparcia inwazji ze strony Indii _ - pisze _ NYT _. Zdaniem dziennika, taka broń jest _ szczególnie narażona _ na kradzież lub jej użycie przez _ dowódcę spod ciemnej gwiazdy _.

Właśnie z powodu tej broni _ amerykańskie agencje wywiadowcze poczyniły tak znaczne inwestycje w monitoring pakistańskiego arsenału _ nuklearnego - wyjaśnia dziennik.

W sobotę prezydent Afganistanu Hamid Karzaj powiedział, że nie podpisze pod presją dwustronnego paktu z USA i ponownie zażądał gwarancji dotyczących rozpoczęcia negocjacji pokojowych z talibami.

Pakt o bezpieczeństwie ma być podstawą prawną dla utrzymania obecności sił USA po wycofaniu się z końcem 2014 roku z Afganistanu podległych NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Umowa przewiduje m.in. utrzymanie w Afganistanie do 15 tys. zagranicznych żołnierzy odpowiedzialnych za szkolenie afgańskich sił. Ponadto możliwe byłoby prowadzenie operacji antyterrorystycznych przez siły specjalne.

bEEqAXNp

Niepodpisanie umowy może oznaczać, że USA wycofają z Afganistanu cały swój kontyngent, a walka z talibami spadnie wyłącznie na rząd w Kabulu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEqAXNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)