Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Miskiewicz
|

Miskiewicz: Emeryci narzekają? Powinni się cieszyć

0
Podziel się:

Przejście na emeryturę będzie dla młodych Polaków niczym finansowe tsunami.

Miskiewicz: Emeryci narzekają? Powinni się cieszyć
bFdYrgFx

Kilkanaście dni temu były prezydent Aleksander Kwaśniewski z rozbrajającą szczerością wyznał, że emerytura - na którą teoretycznie on mógłby liczyć - w wysokości 2900 zł to niewiele. Ciekawe co na to przeciętny, polski emeryt, któremu dziś ZUS wypłaca na rękę około 1400 zł?

Pewnie zaklnie siarczyście pod nosem. Albo przez zaciśnięte zęby, przy sklepowej kasie lub w kolejce na poczcie z plikiem rachunków do opłacenia, wycedzi kilka słów o arogancji polityków i oderwaniu władzy od rzeczywistości. A przecież, w myśl słów refrenu szlagieru z pamiętnej komedii trupy Monty Pythona, mógłby spojrzeć na jasną stronę sytuacji, w jakiej się znalazł.

I cieszyć się, z tego, że - jak wyliczyła OECD - dziś na jesieni życia dostaje średnio 68 proc. - mężczyzna - lub 51 proc. - kobieta - ostatniej pensji. Bo jak wynika z danych Komisji Europejskiej w 2046 roku wskaźnik ten, czyli tzw. stopa zastąpienia spadnie aż o 19 punktów procentowych.

bFdYrgFz

Dane OECD pokazują, na jak niewiele już dziś polski emeryt może liczyć w porównaniu z seniorami z innych krajów. A ta przepaść będzie się zwiększać.

Przejście na emeryturę będzie dla młodych Polaków, zatrudnionych dziś od kilku-, góra kilkunastu lat lub tych dopiero rozpoczynających pracę niczym finansowe tsunami. Z dnia na dzień będą musieli przestawić się na życie za mniej więcej jedną trzecią tego, co do tej pory zarabiali.

bFdYrgFF

I nie zmienią tego ani:forsowane przez rząd - wszystko wskazuje na to, że mimo głośnych protestów w tym tygodniu ustawa zmniejszająca wpłaty do OFE wyjdzie z Sejmu - cięcie drugiego filara systemu emerytalnego, ani lansowana przez opozycję możliwość wyboru między ZUS a OFE, ani - czysto teoretyczne - pozostawienie systemu w obecnym kształcie. W każdym z tych wariantów kluczowa kwestia, czyli zastopowanie spadku stopy zastąpienia pozostaje nierozwiązana.

Bez wydłużenia wieku emerytalnego i likwidacji rozlicznych przywilejów - a premier Tusk powtarza, że on nie jest od reform, które będą bolały - nie ma najmniejszych szans na powstrzymanie ekonomicznej degradacji seniorów.

Skoro więc politycy boją się zmian, to wygląda na to, że musimy zadbać o siebie sami. Bo dziś tylko dobrowolne odkładanie na emeryturę - w jakiejkolwiek sensownej, chroniącej przed inflacją formie, można choćby co miesiąc wpłacać na lokatę czy kupować obligacje skarbowe - odsunie od nas widmo biedy na starość. Widmo, które coraz wyraźniej krąży nad Polską.

Autor jest dziennikarzem Money.pl

bFdYrgFG
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej Powrót do dawnej składki rentowej - 160 mld złotych. Jedna stawka VAT - 100 mld złotych. To więcej niż Tusk chce zaoszczędzić na OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/prywatyzacja;zamiast;zmian;w;ofe;to;ratunek;dla;budzetu,189,0,794813.html) Prywatyzacja zamiast zmian w OFE to ratunek dla budżetu Grad szybko zyskałby ponad 100 miliardów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t135790.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/debata;o;ofe;to;pranie;ludziom;mozgow,15,0,798735.html) "Debata o OFE to pranie ludziom mózgów" Tak uważa Krzysztof Rybiński, który zapowiedział pozew zbiorowy przeciwko premierowi. Rozczarowanie wczorajszą debatą wyrażają też inni eksperci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t130670.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;o;ofe;nasza;propozycja;mogla;dac;1;5;mld;zlotych;oszczednosci,1,0,790529.html) PiS o OFE: Nasza propozycja mogła dać 1,5 mld złotych oszczędności PiS już 2 lata temu złożył projekt umożliwiający wybór pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę w OFE a w ZUS, mówi Beata Szydło.
bFdYrgGa
emerytury
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)