Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mleko z Ukrainy. Rosja może wprowadzić embargo

0
Podziel się:

Dziennik "Kommiersant" dotarł do listu wystosowanego w tej sprawie przez Sojuzmołoko do Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej.

Mleko z Ukrainy. Rosja może wprowadzić embargo
(Muffet/cc/flickr)

Narodowy Związek Producentów Mleka (Sojuzmołoko), skupiający największe koncerny mleczarskie w Rosji, w tym Danone, PepsiCo i Russkije Fermy, zwrócił się do rosyjskiego rządu o wprowadzenie na dwa lata zakazu importu mleka i produktów mlecznych z Ukrainy.

Dziennik _ Kommiersant _, który dotarł do listu wystosowanego w tej sprawie przez Sojuzmołoko do Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej, podaje, że rosyjscy mleczarze chcą też, by rząd wprowadził cła ochronne na ukraińskie mleko i produkty mleczne.

Według gazety rosyjscy producenci obawiają się, że integrująca się z Unią Europejską Ukraina stanie się korytarzem tranzytowym dla taniego europejskiego mleka. Sojuzmołoko zwraca uwagę, że średnia cena surowego mleka w UE jest znacznie niższa niż w Rosji za sprawą wyższych niż w FR dotacji dla producentów. W UE litr kosztuje 0,40 euro, podczas gdy w Rosji - 0,55 euro.

Cytowany przez _ Kommiersanta _ dyrektor departamentu negocjacji handlowych Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego FR Maksim Miedwiedkow przypomniał, że w ramach poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) funkcjonuje strefa wolnego handlu. Jego zdaniem proponowane przez Sojuzmołoko ograniczenia są jednak możliwe w sytuacji, gdyby import z jednego z krajów członkowskich zagroził branży mleczarskiej innego członka wspólnoty.

Moskiewski dziennik podkreśla, że ewentualne embargo najmocniej uderzyłoby w ukraińskich producentów serów, którzy około 10 proc. swojej produkcji eksportują do Rosji. W pierwszej połowie 2013 roku na Ukrainie wyprodukowano 170 tys. ton serów.

_ Kommiersant _ podaje, że w wypadku zakazu sprowadzania mleka z Ukrainy ewentualne niedobory tego produktu Rosja będzie mogła uzupełnić importem z Białorusi.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)