Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mniej prób wyłudzeń kredytów i na mniejszą kwotę

0
Podziel się:

Złodzieje próbują wyłudzać kredyty wykorzystując zgubione dokumenty, np. dowód osobisty.

Mniej prób wyłudzeń kredytów i na mniejszą kwotę
(greg801/iStockphoto)
bFfQYVwB

W ubiegłym roku 5663 razy próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę 298 mln zł - poinformował Związek Banków Polskich. W 2011 r. takich prób było 6841, a łączna kwota kredytów opiewała na 510 mln zł.

Złodzieje próbują wyłudzać kredyty wykorzystując zgubione dokumenty, np. dowód osobisty. Koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek uważa, że mniejsza liczba wyłudzeń kredytów w 2012 r., to wynik m.in. tego, coraz więcej osób, które utraciły dokumenty zgłaszają taką informację w banku.

W 2012 roku Polacy zastrzegli 114 tys. utraconych dokumentów, czyli o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. To oznacza, że codziennie do systemu trafia ponad 300 dokumentów - wynika z Raportu InfoDOK przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.

bFfQYVwD

W czwartym kwartale 2012 r. łączna kwota prób wyłudzeń kredytów wyniosła 54,4 mln zł, to o 52 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2011 r., kiedy kwota ta sięgnęła 113,6 mln zł. W raporcie podano, że rekordową wartość kredytów próbowano wyłudzić w czwartym kwartale 2010 r., chodziło o 163,5 mln zł.

System Dokumenty Zastrzeżone chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty, ogranicza możliwość wykorzystania papierów do celów przestępczych, popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Każdy utracony dokument, np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy - jak wskazuje ZBP - powinniśmy natychmiast zastrzec w banku. Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym systemie.

bFfQYVxe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)