Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mocny spadek sprzedaży. Winna szara strefa?

0
Podziel się:

Gwałtownie maleje sprzedaż na stacjach, ale też import surowca - alarmują eksperci rynku paliw.

Mocny spadek sprzedaży. Winna szara strefa?
(Dob's Farm - Fotolia.com)

Konsumpcja sześciu gatunków paliw w I półroczu 2013 była o 5 proc. niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a ogółem w Polsce w tym okresie zużyto oficjalnie 11,8 mln m.szesc. paliw ciekłych. Produkcja krajowa paliw ciekłych była niższa o 6 proc. niż przed rokiem, podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Organizacja spodziewa się spadku rynku paliw w całym 2013 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.„Konsumpcja 6 gatunków paliw (BS, ON, LPG, LOO, JET, COO) w I półroczu 2013 była o 5 proc. niższa od wyniku z I półrocza roku poprzedniego.

Głównie zaważyło na tym ograniczenie popytu na olej napędowy w wysokości 8 proc. Obserwowana od kilku lat tendencja spadkowa dla benzyn silnikowych utrzymała się - w I półroczu 2013 spadek w stosunku do roku 2012 wyniósł około 3 proc.

_ Wynik sumarycznej konsumpcji paliw poprawił nieco gaz płynny LPG, dla którego notowano wzrost popytu na poziomie 1 proc. oraz paliwo lotnicze JET ze wzrostem popytu na poziomie 8 prc. W przypadku olejów opałowych notowano spadki konsumpcji odpowiednio o 6 prc. dla lekkiego oleju opałowego i o 5 proc. dla ciężkiego oleju opałowego _ - informuje Organizacja w komunikacie.

Ogółem w Polsce w ciągu 6 miesięcy 2013 roku zużyto oficjalnie 11,8 mln m3 paliw ciekłych. Produkcja krajowa paliw ciekłych była niższa o 6 proc. niż przed rokiem, głównie za sprawą postoju remontowego w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos.

_ Nadal obserwowano zmniejszanie się oficjalnego importu paliw - szczególnie oleju napędowego (o 27 proc.). Spadek oficjalnego importu szacowany jest na około 200 tys. m3 i ostatecznie wyniósł ok. 2,7 mln m3. Ten spadek wystąpił mimo ograniczenia produkcji krajowej, co potwierdza tezę o wzroście szarej strefy w dostawach na rynek - szczególnie hurtowej sprzedaży paliw _ - informuja eksperci POPiHN.

W I półroczu 2013 przerobiono w krajowych rafineriach o 8 proc. mniej ropy naftowej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. W ponad 11 mln ton surowca 93 proc. stanowiła ropa typu REBCO dostarczona zza wschodniej granicy. Gotowe paliwa sprowadzano do Polski głównie z Niemiec, ze Słowacji oraz zza wschodniej granicy - głównie olej napędowy.

_ Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego w prognozach z poprzedniego roku przewidywała utrzymanie w roku 2013 rynku paliw na poziomie z roku 2012. Niestety, znaczny wzrost szarej strefy i postępujące zwalnianie gospodarki zmuszają nas do obniżenia prognoz. W obecnej sytuacji - o ile uda się zahamować rozwój szarej strefy - odbudowy rynku można oczekiwać od połowy 2014 roku _ - konkluduje POPiHN.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)