Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Modernizacja armii. MiG-i będą miały dokładniejszą nawigację

0
Podziel się:

Do końca przyszłego roku zmiany zostaną wprowadzone we wszystkich 16 maszynach z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Modernizacja armii. MiG-i będą miały dokładniejszą nawigację
(Pajx/Wikipedia)
bELiiHcR

Większe bezpieczeństwo lotów, efektywniejsze wykorzystanie samolotów i ich uzbrojenia - to cel modernizacji samolotów MiG-29 z Mińska Mazowieckiego, przeprowadzanej właśnie w Bydgoszczy. Nowe urządzenia dostarczą pilotom dokładniejszych danych.

- _ W tej chwili w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy są trzy samoloty z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Planujemy, że do końca przyszłego roku zmiany zostaną wprowadzone we wszystkich 16 maszynach _ - powiedział rzecznik Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski. Całkowity koszt modernizacji samolotów MiG-29 wyniesie 126 mln zł.

Rzecznik WZL 2 Piotr Rutkowski poinformował, że pierwszy z modernizowanych MiG-ów za kilka tygodni przejdzie obloty testowe. - _ Zakres modernizacji jest szeroki. To są samoloty bojowe i wszystko musi współgrać z systemami uzbrojenia _ - podkreślił Rutkowski.

bELiiHcT

Modernizacja awioniki polega na wymianie urządzeń analogowych na cyfrowe. W każdej maszynie montowany jest m.in. tzw. komputer misji i szyna danych, do której można podłączać kolejne urządzenia; mechaniczna platforma żyroskopowa jest zastępowana urządzeniem opartym na technologii laserowej. Piloci do nawigacji będą używać map w wersji cyfrowych, wyświetlanych na ekranach ciekłokrystalicznych, a nie jak dotąd tradycyjnych map papierowych.

Jak dodał Goławski, modernizacja poprawi _ świadomość sytuacyjną pilota _. - _ To, co widzi na przyrządach, pozwoli mu lepiej wykorzystywać uzbrojenie, zapewni efektywniejsze wykorzystanie samolotu w misjach air policing (nadzór przestrzeni powietrznej) _ - powiedział Goławski. Zaznaczył, że przejście na cyfrowy odczyt _ ułatwi też ewentualną konwersję na F-16 pilotów szkolonych na MiG-i _ - co roku zdarzają się jeden lub dwa takie przypadki.

- _ Te samoloty mają służyć jeszcze przez kilkanaście lat - do 2028-30 roku. Dzięki modernizacji poprawią się możliwości szkolenia i bezpieczeństwo, np. w lotach w trudnych warunkach nad nieznanym terenem, precyzyjniejsze będą też dane, wykorzystywane w odprawach po lotach. Ponadto dokonywane teraz zmiany otwierają furtkę do dalszej moderniacji _ - wyliczał Goławski.

Rutkowski przypomniał, że są to samoloty mające ponad 20 lat. - _ Jednak w porozumieniu z producentem, firmą RSK MiG z Rosji, przedłużyliśmy im tzw. resurs techniczny o 20 lat i zmieniliśmy ich program eksploatacji na tzw. eksploatację według stanu technicznego, co oznacza, że nie będą musiały przechodzić remontów co 800 godzin lotów, ale będą eksploatowane zgodnie ze stanem technicznym _ - powiedział.

bELiiHcZ

Zaznaczył też, że samoloty MiG-29 już wcześniej przechodziły w Bydgoszczy modernizację, która polegała na dostosowaniu maszyn do standardów NATO. W kabinie zmieniono m.in. przyrządy i oznaczenia w języku rosyjskim na angielskie.

W WZL nr 2 przeszkolenie przechodzą również piloci i technicy z bazy w Mińsku Mazowieckim, którzy zapoznają się z działaniem urządzeń montowanych w modernizowanych samolotach.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy pojadą na wojnę? Dziś ministrowie... - _ Nie ma potrzeby uczestniczenia bezpośrednio w działaniach bojowych _- zapewnia Donald Tusk
Wojsko pomoże. Zbuduje most, dostarczy prąd Wydzielenie takich zespołów w ramach istniejących jednostek inżynieryjnych zapowiedział pod koniec roku premier Donald Tusk.
Bumar chce renegocjować kontrakt z Indiami W styczniu Bumar zawarł kontrakt z indyjską firmą Beml na dostawę 204 sztuk wozów dla armii indyjskiej.
bELiiHdu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)