Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Modernizacja armii. Prezydent powalczy o większe pieniądze wojsko

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski wystąpi ze stosowną inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

Modernizacja armii. Prezydent powalczy o większe pieniądze wojsko
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent zapowiada zwiększenie wydatków na modernizację polskiej armii. Na ten cel znów będziemy przeznaczać co najmniej 2 procent PKB. Bronisław Komorowski wystąpi ze stosowną inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

[Aktualizacja godzina 16:23]

Podczas przemówienia przed Zgromadzeniem Narodowym Bronisław Komorowski mówił, że sytuacja międzynarodowa zmusza nas do większej dbałości o bezpieczeństwo. Dlatego zaproponował podjęcie konkretnych kroków w celu unowocześnienia polskiej armii.

- _ Konieczna jest konsekwentna realizacja wieloletniego programu modernizacji technicznej zgodnie z ustalonymi priorytetami dotyczącymi Wojska Polskiego. Konieczne jest przygotowanie programu trzeciej fali modernizacyjnej ukierunkowanej na szeroką informatyzację wojska, na cyberobronę, bezzałogowe, technologie satelitarne. Musimy wzmocnić organizacyjnie, ale także i zintegrować system kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym kierowania obroną państwa _ - powiedział prezydent.

Prezydent za zgodą rządu zaproponuje powrót do finansowania inwestycji w wojsko na poziomie dwóch procent PKB.

- _ Rozmawiałem o tym z panem premierem, jest to stanowisko uzgodnione. Będę rekomendował zwiększenie nakładów obronnych do pełnych dwóch procent PKB. Tak jak było zresztą na początku zeszłej dekady w okresie, gdy ruszał program modernizacji technicznej sił zbrojnych - _ powiedział Komorowski.

Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego zwołano w 25 rocznice wyborów czerwcowych. Wygrana kandydatów Solidarności w wyborach do Senatu oraz zdobycie 35 procent mandatów w Sejmie zapoczątkowały zmiany ustrojowe w Polsce.

Premier Donald Tusk ocenił, że podniesienie nakładów na zbrojenia z 1,95 do 2 proc. PKB rocznie, będzie dodatkowym argumentem na rzecz polskiego bezpieczeństwa. Wyraził nadzieję, że wszystkie siły parlamentarne zgodzą się na taką zmianę.

Tusk przekonywał, że podniesienie nakładów na wojsko z 1,95 do 2 proc. PKB rocznie, będzie dodatkowym argumentem na rzecz polskiego bezpieczeństwa. - _ Oczywiście to jest propozycja, o tym zdecyduje parlament, ponieważ mówimy tutaj o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych _ - zaznaczył szef rządu.

- _ Sądzę, że chyba będzie możliwy konsensus sił politycznych, być może będziemy świadkiem politycznego cudu i powszechnej lub prawie powszechnej zgody w parlamencie na rzecz takiej zmiany _ - powiedział premier.

W 2001 roku, gdy Komorowski był ministrem obrony, Sejm uchwalił ustawę o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Zakłada ona, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się co roku z budżetu państwa środki w wysokości nie niższej niż 1,95 proc. PKB z roku poprzedniego. Ustawa początkowo miała obowiązywać w latach 2001-2006, jednak nowelizacją z 2004 roku zniesiono to ograniczenie.

Tusk przekonywał, że trzeba budować sojusze i liczyć na sojuszników, ale - jak zastrzegł - _ można liczyć na sojuszników, wtedy, kiedy samemu można także liczyć na siebie _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)