Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mołdawia na drodze do Unii Europejskiej. Polscy posłowie z wizytą

0
Podziel się:

- Mołdawia jest narażona na ogromne ryzyko bycia kolejną ofiarą polityki Putina, polityki wewnętrznej dezintegracji - uważa Krzysztof Szczerski.

Andrzej Halicki był jednym z członków delegacji</br>
Andrzej Halicki był jednym z członków delegacji</br> (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Delegacja polskiego Sejmu spotkała się wczoraj z mołdawskimi parlamentarzystami, wicepremier Mołdawii i szefową MSZ Natalią Gherman oraz władzami autonomicznej Gagauzji - poinformował Krzysztof Szczerski (PiS). Dodał, że trzeba zabezpieczyć europejską drogę Mołdawii.

Szczerski, wraz z posłem PO Andrzejem Halickim (na zdjęciu), podczas wizyty w Mołdawii wzięli udział w posiedzeniu Prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego obu krajów.

Zdaniem Szczerskiego, Mołdawia _ jest narażona na ogromne ryzyko bycia kolejną ofiarą polityki Putina, polityki wewnętrznej dezintegracji _.

_ - Kluczowym problemem dla Mołdawian jest to, czy Rosja nie będzie próbowała rozszerzyć swojej strefy wpływu na rejon Odessy, sąsiadujący z Naddniestrzem. Mołdawianie czują, że będą narażeni na silną presję gospodarczą, szczególnie jeżeli chodzi o źródła energii, oraz na presję związaną z dezintegracją wewnętrzną. Ważne jest, żeby działając na rzecz Ukrainy, zabezpieczyć Mołdawię przed takim samym losem _ - zaznaczył.

Zdaniem posła PiS, obecnie kluczowy jest czas, by _ zabezpieczyć _ Mołdawię. _ - Pilnujmy Mołdawii, bo w maju ma otrzymać ruch bezwizowy z UE, a w lipcu być może uda się jej podpisać już parafowaną umowę stowarzyszeniową. Mamy teraz kluczowy czas, aby zabezpieczyć ten kraj, tak bardzo zaawansowany w drodze do Europy _ - powiedział.

Dodał, że mołdawski rząd jest zdeterminowany, by dopełnić integrację z UE. _ - Mołdawscy politycy podkreślali, że wiedzą o tym, że ich kraj bierze na siebie konsekwencje tego, że stoi przy Unii. (...) Podjęli ryzyko nastawienia się na działanie Rosji w nadziei, że otrzymają zachodnie wsparcie. Mołdawski rząd jest bardzo zdeterminowany, żeby dopełnić integrację _ - podkreślił Szczerski.

Na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie ub. roku Mołdawia i Gruzja parafowały umowy stowarzyszeniowe z UE, obejmujące porozumienia o strefie wolnego handlu. Grudniowy szczyt UE potwierdził, że umowy mają być podpisane najpóźniej do sierpnia 2014 r.

Komisja Europejska zarekomendowała Radzie UE oraz Parlamentowi Europejskiemu zniesienie wiz dla obywateli Mołdawii, mających paszporty biometryczne, wjeżdżających do UE na okres do 90 dni. W ubiegłym tygodniu państwa UE zaakceptowały rozwiązanie, zgodnie z którym obywatele Mołdawii, którzy mają paszporty biometryczne, już w maju będą mogli podróżować do UE bez wiz.

W listopadzie 2013 roku po parafowaniu przez Mołdawię umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską Moskwa ostrzegła władze w Kiszyniowie, że krok ten może ją skłonić do wstrzymania dostaw gazu oraz do wsparcia separatystów w dwóch regionach Mołdawii: Naddniestrzu i Gagauzji. Wcześniej Rosja wstrzymała import mołdawskich win ze względu na ich rzekomo niską jakość.

Na początku lutego mieszkańcy autonomicznej Gagauzji zadecydowali w referendum, że chcą, by ich region wstąpił do Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan. Gagauskie referendum zostało zorganizowane jako protest przeciwko integracji Mołdawii z UE.

W 2006 roku w referendum ponad 90 proc. mieszkańców Naddniestrza opowiedziało się za wejściem republiki w skład FR. Społeczność międzynarodowa nie uznała tych wyników.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)