Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MON ogłosi przetarg na 26 śmigłowców

0
Podziel się:

Do 2017 roku MON chce kupić 19 maszyn dla Wojsk Lądowych, a siedem - dla Marynarki Wojennej.

MON ogłosi przetarg na 26 śmigłowców
(bmansvk/CC/Flickr)

Na pierwszy kwartał 2012 r. MON zaplanował ogłoszenie przetargu na dostawę średnich śmigłowców wielozadaniowych dla sił zbrojnych. Wojsko chce kupić 26 maszyn, a umowa ma zostać zrealizowana do 2017 r.

MON chce kupić 16 śmigłowców wielozadaniowych transportowych, cztery do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i po trzy maszyny poszukiwawczo-ratownicze (SAR) w wersjach lądowej i morskiej. Wszystkie mają powstać na bazie wspólnej platformy. 19 maszyn ma trafić do Wojsk Lądowych, a siedem - do Marynarki Wojennej.

W informacji o przetargu MON nie wymienił śmigłowców do przewozu najważniejszych osób w państwie. W połowie września, podczas wizyty w zakładach PZL Świdnik szef MON Tomasz Siemoniak mówił, że być może wśród 26 maszyn, które chce kupić wojsko, będą śmigłowce dla VIP-ów. Rozważał też wówczas zakup takich maszyn w oddzielnej procedurze. Jednak jak wyjaśnił w odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia wiceminister obrony Marcin Idzik, oddzielna procedura wyboru maszyn dla VIP-ów jest planowana równolegle lub nieco później niż przetarg na śmigłowce wielozadaniowe.

Wraz ze 26 śmigłowcami MON planuje zakup pakietu logistycznego oraz szkoleniowego, w tym pięciu symulatorów. Przetarg ma się składać z dwóch części - najpierw odbędą się wstępne negocjacje warunków taktyczno-technicznych z oferentami, a potem wybór ostatecznej oferty i wybór platformy. _ Szczegółowe warunki udziału w postępowaniu _ Inspektorat Uzbrojenia ma podać w I kwartale 2012 r.

Czytaj w Money.pl

Tuż przed Bożym Narodzeniem MON umieścił w swoim Biuletynie Informacji Publicznej _ wstępne ogłoszenie informacyjne _, by pozwolić producentom na lepsze przygotowanie się do przetargu. Informacja o zamiarze zakupu śmigłowców ma się też pojawić na stronach Europejskiej Agencji Obrony (EDA).

Na początku listopada zakup śmigłowców służących podniesieniu mobilności Wojsk Lądowych do priorytetów modernizacji armii zaliczył prezydent Bronisław Komorowski, który podpisał wówczas postanowienie określające główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013-2022.

Również szef MON mówił we wrześniu, że zakup śmigłowców wielozadaniowych należy do najpilniejszych potrzeb polskiej armii. Zaznaczał też, że MON zależy, aby były to maszyny wytwarzane w Polsce.

W lipcu 2010 r. odpowiedzialny za modernizację techniczną wojska wiceszef MON Marcin Idzik informował, że MON pracuje nad przetargiem na 26 śmigłowców różnego typu, zarówno szturmowych jak i transportowych. Według ówczesnych zamierzeń dokumenty do postępowania przetargowego miały być gotowe do końca 2010 r., a dostawy maszyn planowano zakończyć w 2018 r.

O kupnie sprzętu dla polskiego wojska czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t156015.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mon;uniewaznil;przetarg;na;samolot;woli;inny,177,0,953009.html) Ważny przetarg już nie ważny. MON woli... Przetarg na samolot szkolno-bojowy został unieważniony - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. Armia uznała, iż nie jest jej obecnie potrzebny samolot o właściwościach bojowych, ale maszyna do szkolenia pilotów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t46400.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/siemoniak;zapowiada;kolejne;kontrakty;dla;zbrojeniowki,219,0,903387.html) Minister obiecał 300 mln zł w zamian za broń Dodatkowo polskie firmy mogą tez liczyć na wsparcie szefa MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t135503.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/przygotowali;wymogi;korych;nikt;nie;spelnia,26,0,797210.html) Przygotowali wymogi, kórych nikt nie spełnia Do końca marca resort obrony zamierza przygotować końcowe wymagania w przetargu na samolot szkolno-bojowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)