Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mon
25.02.2013 12:26

MON ogłosiło przetarg na samoloty szkolne

Przetarg dotyczy samolotów szkoleniowych, z całym pakietem, w tym symulatorami, częściami zamiennymi, sprzętem naziemnej obsługi samolotów i dokumentacją techniczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Przetarg na samoloty szkolne wraz z całym systemem szkolenia pilotów samolotów bojowych ogłosił Inspektorat Uzbrojenia.

Na zdjęciu szef MON, Tomasz Siemoniak.

Przetarg dotyczy ośmiu nowych samolotów szkolenia zaawansowanego (klasy Advanced Jet Trainer), z całym pakietem szkoleniowym, w tym symulatorami, częściami zamiennymi, sprzętem naziemnej obsługi samolotów i dokumentacją techniczną. Dostawy do Dęblina miałyby się rozpocząć 15 stycznia 2014 i zakończyć 30 listopada 2017. Zainteresowani udziałem w postępowaniu mogą się zgłaszać do 2 kwietnia.

Rzecznik MON Jacek Sońta powiedział, że - _ choć ogłoszenie nie zawiera wprost takiego zapisu - resort nie wyklucza zakupu jeszcze kilku kolejnych samolotów _.

W 2010 r. MON rozpisało przetarg na 16 samolotów szkolno-bojowych klasy LIFT (Lead-In Fighter Trainer). Miały one służyć nie tylko szkoleniu pilotów samolotów bojowych, ale także zastąpić wycofywane samoloty szturmowe Su-22.

Przetarg został anulowany w październiku 2011. MON stwierdziło, że koncepcja wykorzystania tego samego typu samolotu do szkolenia i do zadań bojowych nigdzie nie została sprawdzona, a zakup samolotów wyposażonych - zgodnie z postawionymi wymaganiami - w rzeczywisty radar, a nie jego symulator i układ aktywnego sterowania lotem fly-by-wire byłby zbyt kosztowny. Tak sformułowane wymagania zawęziły też grono potencjalnych dostawców.

Obecnie absolwenci Wyższej Szkoły Sił Powietrznych przewidziani na pilotów myśliwców F-16 przechodzą szkolenia w USA. Siły Powietrzne planują korzystać z tych szkoleń do roku 2016. Piloci, którzy latali bojowymi MiG-29 i Su-22 i przesiadają się na F-16, szkolą się w kraju korzystając z dwumiejscowych wersji polskich F-16. W polskim wojsku jest obecnie dziewięciu instruktorów F-16.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/m180377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mon;zerwal;kontrakt;miarka;sie;przebrala,129,0,1169793.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) MON zerwał kontrakt: "Miarka się przebrała" MON wymówił umowę na dostawę samolotów bezzałogowych Aerostar dla Wojska Polskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/m207095.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/cztery;firmy;w;przetargu;na;smiglowce;dla;mon,10,0,1093130.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To oni powalczą o wielki kontrakt MON Nie trzy, lecz cztery firmy zgłosiły gotowość do udziału w przetargu na śmigłowce dla wojska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m212393.jpg ) ] (http://tech.money.pl/bumar-zbuduje-nowy-czolg-dla-polskiej-armii-0-1256982.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zbudują nowy czołg dla polskiej armii Władze Bumaru przewidują, że prototyp przyszłego czołgu może powstać w ciągu 2-3 lat. Pierwszy egzemplarz nadający się na poligon to kwestia pięciu lat.
Tagi: mon, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz