Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MON zerwał kontrakt: "Miarka się przebrała"

0
Podziel się:

MON wymówił umowę na dostawę samolotów bezzałogowych Aerostar dla Wojska Polskiego.

MON zerwał kontrakt: "Miarka się przebrała"
(Reporter)

Kontrakt zerwano we właściwym momencie, a nasi żołnierze mogą czuć się bezpiecznie w Afganistanie. Tak minister obrony Tomasz Siemoniak mówi o wymówieniu umowy na dostawę samolotów bezzałogowych Aerostar dla Wojska Polskiego.

_ - Według Tomasza Siemoniaka, wykonawca - izraelska firma Aeronautics Defence System - nie wywiązał się z umowy i będzie musiał zapłacić karę. Uznaliśmy, że miarka się przebrała i stąd decyzja o zerwaniu kontraktu _ - wyjaśnia minister.

POSŁUCHAJ TOMASZA SIEMONIAKA:

źródło: IAR

Firma, która wygrała w tym przetargu zaoferowała najniższą cenę, ale jak się okazało nie była w stanie go zadowalająco zrealizować. Musimy nadal używać rozwiązań zastępczych

Minister obrony jest spokojny o to, że Polska odzyska należne pieniądze. Jak mówił, wpłaciliśmy zaliczkę w wysokości około 30 milionów złotych. Jest ona objęta gwarancją bankową. Ponadto minister spodziewa się pomocy od władz Izraela. Zapewnił też, że mimo braku bezzałogowców nasi żołnierze mogą czuć się bezpieczni. Między innymi dlatego, że już teraz w prowincji Ghazni korzystają z bezzałogowców, wspólnie z Amerykanami.

Minister zapowiedział też, że Polska będzie się angażować w pomoc rozwojową dla Afganistanu. Chodzi o budowę obiektów potrzebnych ludności cywilnej, takich jak oczyszczalnie ścieków czy wodociągi. Na razie za wcześnie mówić o innych formach pomocy dla Afgańczyków - mówił minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Ogromna inwestycja w polskim wojsku MON chce kupić 70 nowych śmigłowców. Część z nich ma być wyprodukowana w Polsce.
Wojskowa prokuratura bada sprawę domniemanej inwigilacji posła PiS Jak powiedział dziś wojskowy prokurator okręgowy płk Ireneusz Szeląg, zawiadomienie w tej sprawie skierował do prokuratora generalnego Tomasz Kaczmarek.
Polska będzie miała silniejszą obronę Prezydent Bronisław Komorowski skieruje do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o przebudowie armii.
KOMENTARZE
(0)