Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w strefie euro
29.08.2012 04:24

Monti i Merkel będą radzić jak walczyć z kryzysem

Włochy chcą, aby Europejski Bank Centralny zainterweniował na rynku obligacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Premier Włoch Mario Monti przylatuje dziś do Niemiec. Z kanclerz Angelą Merkel będzie rozmawiał o sposobach walki z kryzysem w strefie euro. *

Po wakacyjnej przerwie dyplomatyczny maraton w strefie euro znowu nabiera tempa. W ubiegłym tygodniu w Berlinie byli prezydent Francji i premier Grecji.

Teraz do niemieckiej stolicy przyjeżdża premier Włoch. Temat rozmów to oczywiście kryzys, który mocno daje się we znaki włoskiej gospodarce.

Rzym cierpi głównie z powodu zbyt wysokiej rentowności swoich obligacji. Oznacza to, że musi słono płacić za pożyczanie pieniędzy na rynkach. Można przypuszczać, że właśnie o tym Mario Monti będzie rozmawiał z Angelą Merkel. Nie jest tajemnicą, że Włochy życzyłyby sobie, aby Europejski Bank Centralny zainterweniował na rynku obligacji. Niemcy o takim rozwiązaniu nie chcą jednak słyszeć.

Grecy ujawnili swój pomysł na kryzysSposobem na rozruszanie greckiej gospodarki, od pięciu lat pogrążonej w recesji, mają być specjalne strefy ekonomiczne. Takie strefy powinny dać gospodarce pilnie potrzebny bodziec - powiedział minister gospodarki Kostis Chatzidakis.

Dodał, że grecki rząd prowadzi już w tej sprawie intensywne negocjacje z Brukselą. Specjalne strefy ekonomiczne mają uwolnić przedsiębiorstwa od denerwujących przeszkód biurokratycznych i zagwarantować ulgi podatkowe.

Agencja dpa pisze, że ostatnio mówiono o zlokalizowaniu takich stref na południu Krety i na południu Peloponezu. Resort gospodarki zapewnił, że płace w strefach będą takie same, jak w całym kraju. Płaca minimalna została w tym roku w Grecji zredukowana z 751 do 586 euro.

Według danych rządu w ciągu minionych trzech lat grecka gospodarka skurczyła się o 25 proc. Minister zaapelował do państw Unii Europejskiej, by nie sprzeciwiały się planowanym specjalnym strefom ekonomicznym. Nie podając szczegółów powiedział, że pojawiły się już pierwsze głosy sprzeciwu, ponieważ niektóre kraje UE sądzą, że strefy specjalne faworyzowałyby nasz kraj.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Włoch mówi o "stanie wojny" Mario Monti wskazuje winnych _ ogromnych strat, jakie ponosi państwo _. Zapowiada wielką wyprzedaż.
Oburzył wszystkich? Komisarze odpowiadają Komisje Europejska zapewnia o poszanowaniu kompetencji parlamentów.
Tagi: kryzys w strefie euro, kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz