Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Moody's obniżył rating Włoch

0
Podziel się:

Kolejne obniżenie ratingu Włoch jest poważnym ciosem dla europejskiej gospodarki.

Moody's obniżył rating Włoch
(PAP/EPA)
bESNQahx

Agencja Moody's Investor Service obniżyła dziś rating włoskich obligacji rządowych o dwa punkty w obawie, że pogarszające się warunki finansowe w Europie doprowadzą do radykalnego wzrostu kosztów kredytów dla tego kraju - poinformowała agencja Associated Press.

Na zdjęciu Mario Monti, premier Włoch

Agencja Moody's obniżyła rating Włoch z A3 do Baa2 z dalszą negatywną perspektywą uzasadniając to tym, że niepewne zaufanie rynków oraz ryzyko rozszerzenia się _ zarazy _ mającej swe źródło w problemach finansowych Grecji i Hiszpanii, zwiększyły zagrożenie tego kraju.

bESNQahz

W opublikowanym komunikacie stwierdzono, że Moody's zaniepokojony jest możliwością zmniejszenia zainteresowania zagranicznych inwestorów zakupem włoskich obligacji. Nowy rating jest tylko o dwa punkty wyższy od poziomu _ śmieciowego _.

Obniżenie ratingu Włoch jest - jak podkreśla Associated Press - kolejnym ciosem dla europejskiej gospodarki odczuwającej już dotkliwie skutki wysokiego zadłużenia rządowego poszczególnych państw.

W ocenie agencji, pogorszyła się krótkoterminowa perspektywa gospodarki włoskiej, czego oznaką jest słabszy wzrost i wzrastające bezrobocie, co osłabia również pozycję Włoch na rynkach finansowych. Moody's prognozuje, że gospodarka Włoch skurczy się w br. o 2 proc., co utrudni temu krajowi osiągnięcie zakładanych celów polityki fiskalnej.

Wśród zagrożeń zewnętrznych dla Włoch, Moodys wymienia możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro oraz pogorszenie się kryzysu hiszpańskich banków.

bESNQahF

Moody's przyznał, że rząd Włoch wprowadził program oszczędnościowy, który poprawił nieco sytuację, ale ocenia, że perspektywa jest nadal negatywna bowiem istnieje ryzyko, że klimat polityczny i inne czynniki doprowadzą do jego załamania.

W ub. tygodniu oprocentowanie żądane przez nabywców włoskich obligacji wzrosło do niepokojąco wysokiego poziomu 6,01 proc. Dla porównania podobne oprocentowanie obligacji niemieckich i amerykańskich wynosi mniej niż 1,5 proc.

Według oceny Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gospodarka włoska powinna przyspieszyć na początku 2013 r., ale kraj ten pozostaje w tyle w porównaniu z resztą regionu i jest narażony na rozszerzenie się kryzysu w strefie euro.

Czytaj więcej o ratingu Włoch i innych zadłużonych krajów
Pogrom na rynkach. Moody's obniża ratingi 26 banków Agencja zaczęła spełniać swoje groźby sprzed kilku miesięcy.
Włochy po obniżeniu ratingu. "Agencje działają jak stado" Tak posunięcie agencji Fitch skomentował szef włoskiego banku centralnego.
Znów obniżyli rating Włochom i Hiszpanii Agencja Fitch obniżyła rating Włoch z AA- do A+, a Hiszpanii aż o dwa poziomy, do AA-.
bESNQaia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)